Özellikle pandemi döneminde hayatımıza çok daha fazla giren kuryelerin çok büyük sorunları olduğunu biliyoruz.

Trafik kazasına kurban giden kuryeler var.

Kışın kar ve buzunda, yazın sıcağında başta gıda maddeleri olmak üzere her türlü ürünümüzü taşıyıp bizlere getiren kuryeler artık sorunlarını daha yüksek sesle dile getirmek istiyorlar.

İnternet üzerinden alışverişlerin çoğaldığı ve giderek de arttığı bu dönemde kuryelerin işleri çok daha fazlalaşıyor.

***

Bilindiği üzere geçtiğimiz süreçte bir kuryenin Somali Cumhurbaşkanının oğlunun karıştığı trafik kazasında hayatını kaybetmesi büyük yankı uyandırmıştı.

Bunun üzerine kuryeler İstanbul başta olmak üzere çeşitli illerde eylemler düzenlemiş ve can güvenliklerinin olmadığını dile getirmişlerdi.

Ülkenin bir çok kentinde işlerini yapmaya çalışan kuryeler büyük zorluklar altında görevlerini yapmaya çalışıyorlar, buna karşılık aldıkları ücret ise hiç de emeklerini karşılamıyor.

***

İşte sıkıntılarını, uğradıkları haksızlıkları, hor görülmelerini gündeme getirmek ve seslerini daha gür bir şekilde duyurmak isteyen kuryeler dernekleşme sürecini başlattılar.

Bunun için de Eskişehirli kuryeler bugün başlattıkları bu süreci halka duyurmak, taleplerini yetkililere duyurmak istiyorlar.

Sorunlarının çözümünün örgütlü mücadelede olduğunun bilinciyle, bu süreci en iyi şekilde değerlendirmek istiyorlar.

***

“Eskişehirli kuryeler olarak sorunlarımızın örgütlü çözümü için yakın tarihte dernekleşme sürecini başlattık” diyen kuryeler, cinayete, şiddete ve hak gaspına uğradıklarını belirttikleri bu günlerde seslerini daha gür çıkarmak için yerel seçimler döneminde taleplerini dile getirerek sorunlarını paylaşmak üzere düzenledikleri basın toplantısına gazetecileri çağırıyorlar.

Kuryeler gerçekten de günümüzde zor bir hizmet görevini yerine getiriyorlar.

Görevlerinde başarılar dilerken, sorunlarının çözümüne de katkımız olması amacıyla dert ve sıkıntılarını gündeme getirmeye devam edeceğiz.