Eskişehir’in en eski sanayi kuruluşlarından Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 1927 yılında Sabri Kılıçoğlu tarafından Eskişehir’de kurulan ve Türkiye’nin ilk kiremit fabrikalarından birisi olan Kılıçoğlu Kiremit, kuruluşunun 95’inci yılını düzenlenen etkinlikle buruk bir şekilde kutladı. Geçtiğimiz yıl ani bir şekilde yaşamını yitiren Yapı Malzemeleri Grup Başkanı Barış Y. Özaydemir de aynı etkinlik içinde anıldı.

Kılıçoğlu kiremitin 90. Kuruluş yıldönümüne de katılmış hatta genç iş insanı Barış Özaydemir için bir de yazı yazarak “Harla ateşi Barış” demiştim.

Anma ve kutlumu iki bölümde Vehbi Koç Kongre Merkezi’nin büyük salonunda yapıldı.

Salon tamamen doluydu.


***


Barış’ın doğumundan başlayarak, eğitim ve iş hayatına atılış süreci videolarla izletildi.

Ağabeyi Burak ve babası Savaş Özaydemir, duygulu konuşmalar yaptılar.

Barış Y. Özdemir anısına hazırlanan “Geleceği Kurmak-Barış Özaydemir” adlı filmin gösterimi de yapıldı.

Ağabeyi Burak, kardeşi ile ilgili konuşurken adının yaşatılacağını belirterek şunları söyledi.

“Sevgili Barış, global gelişmeleri dikkatle takip ederek, Türkiye’de beton kiremitlerin konumunun güçleneceğini yaklaşık 10 yıl önce öngörmüştü. Grubumuzun ve markamızın konumuna uygun kalitede bir yatırım ve kapasite oluşturmak üzere Megaron tesisinin yatırım kararını aldı, zorlu bir teknik süreci başarıyla yöneterek tesisin 2014 yılında devreye alınmasını sağladı. Kendisinin çok emeği olan ve yıl içerisinde kapasite artışını tamamladığımız tesisimiz, 2022 Ocak ayı itibari ile “Barış Özaydemir Megaron Kiremit İşletmesi” olarak anılarak isminin yaşatılmasına katkı sağlayacaktır.”


***


Gecenin ikinci bölümü daha çok Kılıçoğlu firmasıyla ilgiliydi.

Metin Uca ve Sunay Akın, Kılıçoğlu’nun 95’inci yılına özel olarak hazırladığı özel gösteri ile sahne aldı.  

Endel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir, Kılıçoğlu’nun kurulduğu günden bu yana sektörde ilkleri gerçekleştirdiğini ve kendi sektörünün lider markası konumunda olduğunu belirtti. Kılıçoğlu’nda artık dördüncü nesil yöneticilerin görevi devraldığını söyledi.

Barış Özaydemir’ın Türk yapı sektörü içinde bir ışık olan görüşlerini de aynı zamanda kuzeni olan Kılıçoğlu’nun Genel Müdür Yardımcısı Ali Osman Özaydemir şöyle anlattı.

“Bugün coşkuluyuz ama bir parçamız eksik. Kılıçoğlu tarihinin en önemli karakterlerinden Barış Yalçın Özaydemir’in aramızda olmayışı bizleri derinden etkiliyor. Kendisinin vefatı Türkiye için de büyük bir değerin yitirilmesi demekti. Çünkü O’nun düşünceleri sadece Kılıçoğlu için değil, Türk yapı sektörü için de bir yoldu, ışıktı. O’nun ardından bizlere düşen görev ise bu yolda bu bayrağı devralmak ve O’nun geleceği kuran vizyonu ile Kılıçoğlu’nu 100. yılına yine lider bir kuruluş olarak taşımaktır.”

Ruhun şad olsun Barış.