Bilgin; kedi-köpek mamasının lüks değil zorunlu temel ihtiyaç maddeleri olduğunu, mamalara yüzde 18 KDV uygulamasını vicdanlı bulmadıklarını söyledi.

Eskişehir Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu Başkanı Ece Bilgin, yaptığı basın açıklamasında “kedi-köpek mamasının lüks değil zorunlu temel ihtiyaç maddeleri olduğunu, mamalara yüzde 18 KDV uygulamasını vicdanlı bulmadıklarını söyledi.

kent konseyi hayvan maması

Eskişehir Kent Konseyinde yaptığı basın açıklamasında Hayvan Hakları Çalışma Grubu Başkanı Ece Bilgin, döviz kurlarında yaşanan yükselişin ardından kedi-köpek mamalarına yüzde 30 ile yüzde 40’a varan oranlarda zam geldiğini belirterek, “bununla birlikte ülkemizde kedi-köpek mamasına uygulanan katma değer vergisi %18 oranında, yani KDV açısından en yüksek vergi segmentinde değerlendiriliyor.  Sokaklarda yaşayan canlarımızın yediği mamaların “lüks” ürün kategorisinde sayılması ve gereklilik arz etmeyen ürünlerden bile  çok daha yüksek vergi segmentinde yer alması sebebiyle biz hayvanseverler, maddi olarak büyük sıkıntı yaşıyoruz. Bizler daha çok canı besleyebilecekken, bir paket mamayı bile almakta zorluk yaşıyoruz. 

Sel suları Yazılıkaya yolunu kullanılmaz hale getirdi Sel suları Yazılıkaya yolunu kullanılmaz hale getirdi

Zaten sokaklarda yaşayan canlarımız  yeterince zor durumda, kış kapıda, kar soğukları eli kulağında. Hâlâ bunun lüks tüketim olarak görünmesi,  sokakta yaşayan canlarımızın bakımlarını üstlenen, onlarin basina bir sey gelmesin diye kosturan, basina bir sey geldigi zaman da hayvani veterinere götüren gönüllü hayvanseverlerimizin maddi olarak ciddi sıkıntı yaşamalarına neden olmaktadır.  Çünkü sokaklardaki canlarımızı  besleyen gönüllülerimiz bu mamaların  paralarinı  disinden tirnagindan arttirip ödemektedir. Bilhassa sokaktaki hayvanların "sağlıklı yaşam" hakkının sağlanabilmesi için kuru mama fiyatlarında uygulanan %18  KDV’nin kaldırılmasını talep ediyoruz. Yaşamsal ihtiyaç olan mamalara bu kadar yüksek vergi uygulamasını vicdanlı bulmuyoruz” dedi.