Türkçemizde güzel bir deyim vardır, “Kaşıkla verip, kepçeyle almak” günümüzde aynı o deyimdekini yaşıyoruz.

Asgari ücrete yapılan zam, memur ve emeklilere verilmesi düşünülen yüksek zam, (gerçi daha haber yok ama öyle söyleniyor) sanki dar gelirliye biraz olsun nefes aldıracak gibi görünüyordu.

Durumun öyle olmadığı kısa sürede anlaşıldı.

Şu son 10-15 gün içinde başta akaryakıt olmak üzere, gıda ürünlerine yapılan ardı ardına fiyat artışları, vatandaştan daha zamlı maaşını almadan çoğunu götürmüştü zaten.

***

Başta gıda olmak üzere her türlü ürüne yapılan zamlardan sonra bir de yeni yılın ilk günüyle birlikte yürürlüğe girecek olan vergilere yapılan zamlar var.

Resmi Gazete yayımlanan kararlara göre, 1 Ocak 2022'den itibaren geçerli olmak üzere, Özel İletişim Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi, Damga Vergisi, harçlar, Vergi Usul Kanunu kapsamındaki cezalar yüzde 36.2 oranında artırıldı. Emlak Vergisi’ne ise yüzde 18.10 oranında zam geldi.

Büyükşehir belediye sınırları içinde bulunanlar hariç olmak üzere kalkınmada öncelikli yörelerdeki belediyeler ile nüfusu beş binden az olan belediyelerde yüzde 50 indirimli olarak uygulanacak. Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne ise yüzde 25 oranında zam yapıldı. Geçen seneki zam oranı ise yüzde 9.11 olmuştu.

***

İstanbul ve Ankara gibi büyük illerde CHP’li Büyükşehir Belediyeleri tarafından çıkarılan halk ekmek büfeleri önünde uzun kuyrukların oluşması vatandaşın ne kadar kötü durumda olduğunun bir göstergesidir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin halk ekmeğine de yoğun talep var.

En büyük nedeni ucuz olması.

Kalabalık aileler için bu çok daha büyük önem kazanıyor.

Çünkü piyasadaki ekmek fiyatından yarı yarıya daha ucuz satılan ekmeğe verilen para da yarı yarıya düşüyor.

***

Asgari ücrete yapılan zammın fiyat artışlarıyla daha cebe girmeden eridğini yaşıyoruz.

Emeklilerin durumu daha da vahim.

Adı üstünde emeklilik.

Yıllarca kamuda ya da özel sektörde çalışarak bu ülkeye hizmet eden insanlar, dinlenecekleri yerde emekli olmalarına rağmen çalışmak durumunda kalıyorlar.

Çalışamayan emekliler ise maaşları daha ilk günlerden tüketiyorlar.

İşte onlara yapılacak zam da henüz belirlenmedi.

Yüksek rakamlar havada uçuşuyor ama ne geleceği belli değil.