İYİ Parti’nin dış ilçeler dediğimiz ilçe başkanları oldukça iyi çalışıyorlar.

İlçelerinin çeşitli sorunlarını dile getiriyorlar.

Bunu da yerel basına ulaştırıp, kamu oyu yaratmaya çalışıyorlar.

Örneğin Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş.

İlçenin bir çok sorununu gündeme taşıyor ve çözümlenmesi yolunda da takipçi oluyor.

Şimdiye kadar kamuoyunun dikkatine sunduğu sorunlardan sonra şimdi de ilçelerine havacılık konusunda bir proje okul kazandırmanın yollarını arıyor.

Bir çok ilçede ve köyde eski okullar şu anda atıl vaziyette duruyor.

Taşımalı eğitim nedeniyle boş olan bu okulların çoğu bakımsızlıktan da çürüyor.


***


İşte Recep Toptaş, ilçelerinde bulunan ve geçmişte Sivrihisar Endüstri Meslek Lisesi olarak çeşitli branşlarda eğitim yaparak binlerce öğrenci yetiştiren okulun öğrenci azlığı nedeniyle atıl vaziyette olduğunu belirtiyor.

Atıl diyorum çünkü çok kapsamlı olan bu okul binasının yeterli derecede kullanılmadığı anlaşılıyor.

32 bin metrekare alana sahip olan okul binası içinde çok sayıda derslik, atölye, yemekhane, konferans salonu,10 adet lojman ve okula bağlı öğrenci yurdu bulunuyor.

Toptaş, bu denli donanımlı bir okulun çok az bir öğrenci ile eğitim öğretim görmesi yerine meslek proje okul kapsamına alınarak, canlılık kazanacağı ve ilçenin gelişmesine katkı sağlayacağına inandığını belirtiyor.

Konuyu haber sayfalarında detaylı olarak yer verdik


***


Yine İYİ Parti’nin Çifteler ilçe başkanı Recai Kutlay, geçtiğimiz günlerde önemli bir konuya parmak bastı.

Eskişehir’i olduğu kadar başka illeri de ilgilendiren Sakarya nehri ve bu nehrin kaynağı olan Sakaryabaşı’nda suların azalmakta olduğuydu.

Böyle devam eder ve yetkililer tarafından önlem alınmazsa gelecek nesillerin Sakaryabaşı’nı ve onun nimetlerini göremeyeceğini ileri sürdü.

Sakarya nehrinin kaynağının kuruması bir anlamda ülkemizin önemli nehirlerinden olan Sakarya nehrinin de kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalması anlamına geliyor ki bu bölge için tam bir felaket olur.


***


Şöyle diyor Kutlay:

“Sakarya Nehri’ne ve baş kaynağı Sakaryabaşı gibi bir güzelliğe sahibiz. Sularımız azalıyor. Göletler ve gözeler kuruyor. Eminekin Mahallemizde bulunan Gözbaş deresinden önceleri hem tarımsal sulamada hem değirmen olarak yararlanılırken bugün su akmıyor. Dere kenarındaki çok yıllık ağaçlar kurudu. Sakarya Nehrinin suyu da azalmakta. Gelecek nesiller bu güzelim Sakaryabaşı nimetini göremeyebilir. Nedenleri tespit edilip; nedenlere ait sorunlar çözülmelidir.”


***


Elbet sadece İYİ Parti değil, diğer partilerin ilçe başkan ve yöneticileri aynı duyarlılıkta oldukları taktirde ilçelerin sorunlarının çözülmemesi mümkün değildir.