14.08.2021, 06:27

İlçelerde tehlike

Eskişehir’in ilçelerinde korona virüs nedeniyle karantinalar yaşanıyor. Önce Sarıcakaya’nın Düzköy Mahallesi’nin karantina altına alındığı haberi geldi, arkasından da Alpu’nun Uyuzhamam Mahallesi’nin. İlçelerde sanırım maske ve mesafe kurallarına uyulmuyor. Özellikle düğünler en büyük tehlike. Sarıcakaya’daki karantinanın sebebi de bir düğün. İl Sağlık Müdürlüğü, İlçe Sağlık müdürlükleri ve kaymakamlıklar bu işe acilen el atmalı. Gerekirse saha çalışmaları yapılmalı, insanlar bilinçlendirilmeli ve aşıya teşvik edilmeli.

VAKA ARTIŞ

HIZI YAVAŞLADI

Son açıklanan haftalık yüz binde vaka sayısı haritası açıklandı. Eskişehir’de vaka artış hızı yavaşlamış gibi görünüyor. 31 Temmuz 6 Ağustos haftasında vaka sayısı 237 olarak açıklandı. Ondan önceki hafta yüzde 100’lük bir artış yaşanmış, sayı 113’ten 225’e çıkmıştı. Toplam aşılamada da yüzde 78,7’yi gördük. Önümüzdeki haftalarda vaka sayısını iyice düşürmemiz lazım. Yeni eğitim öğretim döneminin yüz yüze yapılması için, çocukların ve gençlerin düzgün bir eğitim alabilmesi için bizim de biraz dikkatli olmamız gerekiyor. Sokaklarda maskesiz gezen birçok insan var maalesef. En azından kalabalık alanlarda maskemizi takmaya özen gösterelim. Elimizden geldiği kadar da sosyal mesafemizi korumaya çalışalım.

YÜZDE 70 BARAJINI

AŞMAMIZ GEREKİYOR

Dünya genelinde 4 milyar 620 milyondan fazla aşı yapıldı. Türkiye ise aşılamada 8’inci sırada yer alıyor. Ülkemizde, 43 milyon 534 bin 341 kişiye ilk doz, 32 milyon 155 bin 612 kişiye ikinci doz aşı uygulandı. 2. doz aşı ortalaması yüzde 50 barajını geçti. Maalesef bu oran yüzde 70’i geçmedikçe, pandemiyi bitirmemiz zor. İşin esasına baktığımızda ilk doz aşı olan herkes 2.doz aşısını da olsa bu orana çok ama çok yaklaşıyoruz. Bir doz aşı olduk yeter işte diyen, aşısını erteleyen birçok vatandaş var. Bir an önce aşılarımızı tamamlayalım. Hastanelerden gelen verilere göre 2 doz aşısını tamamlamış yoğun bakım hastası yok denecek kadar az. Yoğun bakımlarda tekrar yoğunluk oluşmaya başlıyor. Bu durumu ancak aşı ile kontrol altına alabiliriz. O yüzden herkes tercih ettiği aşıyı bir an önce olmalı.

 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.