(Ufuk Azbay) Hamamların yeni ücretleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Gürdal Sarıkaya, “Odamıza bağlı tüm üyelerimizle belli zaman aralıklarıyla toplantılar yapıyoruz. Kısa zaman önce hamam işletmelerinin sahipleriyle bir araya geldik. Hamam işleten üyelerimizin tarife değişikliği talebi oldu. Daha önce uygulanan ücretler çok cüzi ücretlerdi. Umumi hamam giriş ücreti 60 lira, özel oda fiyatı 65 lira, çocuk kese ücreti 25 lira, yetişkin kese ücreti ise 40 liraydı. Bu fiyatları değiştirmek zorunda kaldık. Yüzde 33 ila yüzde 40 oranında zamlarımız oldu” şeklinde konuştu.

hamamcı

‘YETİŞKEN KESE 50 LİRA’

Yeni hamam ücretleri hakkında bilgi veren Sarıkaya, umumi hamam giriş ücretinin 60 liradan 80 liraya çıkarıldığını aktardı. Sarıkaya, “Özel oda ücreti 100 liraya yükseldi. 25 lira olan çocuk kese ücreti 35 liraya çıktı. Yetişkinlerde kese ücreti ise 40 lira iken 50 lira oldu. Yaşanan artış afaki değil” ifadelerini kullandı.

‘ETİK DEĞİL’

Diğer bir yandan hamamlarda saç boyatıldığını savunan Sarıkaya hamamlarda saç boyatılmasının ve ağda yapılmasının hijyenik olmadığının altını çizdi. Sarıkaya, “Hamamlarda saç boyatılması ve ağda yapılması etik değil. Bu işlemleri kadın kuaförleri ve güzellik uzmanlarıdır” dedi.