Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı tarafından ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ ile ilgili eylem ve basın açıklaması düzenlendi.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı tarafından ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ ile ilgili eylem ve basın açıklaması düzenlendi.

Ulus Meydanı’nda düzenlenen eyleme Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve Sosyal Güvenlik Mağdurları Platformu üyeleri, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri, CHP Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü ile çeşitli STK’ların temsilcileri katıldı. Meydanda basın açıklamasını CHP İl Başkanı Recep Taşel gerçekleştirdi. EYT'lilerin 22 yıldır anayasal emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ettiğini belirten Taşel, EYT’lilerin lütuf değil kazanılmış haklarını istediğini söyledi. Emeklilerin yaş engeliyle birlikte AK Parti-MHP engeline de takıldığını savunan Taşel, ‘‘ İktidar EYT mağdurlarına “Daha gençsin, emekli olamazsın” diyor. Öte yandan işverenler ise “Sen yaşlısın, sana iş veremem” diyor. İktidarın kurduğu düzen beş milyona yakın vatandaşımıza adeta “Sen yoksun” diyor. Erdoğan emeklilik hakkını isteyen vatandaşlarımızı ülke ekonomisini çökertecek bir yük olarak gördüğünü söylüyor! 20 yılda faiz lobilerine her ay 2 milyar 271 milyon 284 bin dolar faiz ödeyen iktidar, söz konusu kazanılmış emeklilik hakkını isteyen vatandaşlar olunca ülke ekonomisinin çökeceğini söylüyor. İktidar bir gecede dolar milyarderi yaptığı yandaşlarına hazine garantili faiz vaat ederken vatandaşların emekliliğini bir hak olarak dahi görmüyor. 46 yaşında emekli olan AKP Genel Başkanı, milyonlarca vatandaşa mezarlıkta emekliliği reva görüyor, “38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz” diyor. Talepleri iktidar tarafından yok sayılan ve toplumda hedef gösterilen EYT’liler bu büyük hak gaspına CHP iktidarında son verileceğini biliyor’’ diye konuştu. CHP olarak EYT’liler ve emekliler için yapacakları düzenlemeleri aktaran Taşel, ‘‘EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz. En düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyeceğiz. Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapacak, aylık bağlama oranlarını eski düzeye çekecek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümünü dikkate alacağız. Emeklilerimizin yıllardır beklediği ‘’İntibak Yasası’’nı derhal çıkartacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklere son vereceğiz. Rantçıya, faizciye çalışan iktidar EYT sorununu çözmüyor, biz çözeceğiz! Sözümüz söz! Bir avuç yandaşına devletin Hazinesini teslim edip EYT’lilere ve halka sırtını dönen Saray hükümeti ile Türkiye’nin kaybedecek bir günü daha kalmamıştır! Başta EYT olmak üzere tüm sosyal sorunların çözümü için hemen seçim, derhal seçim istiyoruz!’’ ifadelerini kullandı.

Otomobil aküsü hırsızlığının şüphelileri yakalandı Otomobil aküsü hırsızlığının şüphelileri yakalandı

(Onur Şentürk)