Enes Kara’nın intiharının ardından bir açıklama yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Bşk. Kerman, ‘‘Türkiye tarikat, cemaat karanlığından kurtarılmalıdır’’ dedi

Enes Kara’nın hayatını sonlandırmasının ardından bir açıklama yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Azmi Kerman, ‘‘Türkiye tarikat, cemaat karanlığından kurtarılmalıdır’’ dedi.

Enes Kara’nın yaşamına son vermesinin ülke olarak içinde bulunulan gerçekleri bir kez daha gözler önüne serdiğini ifade eden Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Azmi Kerman, ‘‘İstemediği halde bir cemaat yurdunda kalan ve bu yurtta kalması için zorlanan gencimizin yaşama sevincini kaybetmesine neden olan bu olayın mutlaka sorgulanması gerekir. Enes Kara’nın yaşamını yitirmesi ülkemizde yaşanan acı gerçeklerden yalnızca birisidir. Yurdun her köşesinde binlerce gencimiz Enes ile aynı yazgıyı paylaşmaktadır’’ şeklinde konuştu.

Kerman, yaşanan durumlardan, ülkemizde nitelikli ve yeterli sayıda yurt sağlamayan, bilerek ve isteyerek gençleri cemaat ve tarikatlara bırakan iktidar ve geçmiş iktidarların sorumu olduğunu savundu. Gelecek kaygısı ve ekonomik sıkıntı çeken gençlerin bu yurtlara gitmeye mecbur bırakıldığını belirten Kerman, ‘‘Özellikle son 20 yılda emperyalist bir proje olarak tarikat ve cemaatler her alanda etkin bir rol almış, devletin sağladığı sonsuz fırsat ve olanakla donatılmıştır. Temel eğitim cemaatlerin ve dinci vakıfların eline bırakılmıştır. Büyük zorluklarla yetiştirdiğimiz çocuklarımızın; Atamızın Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimizin bu yerlerde gelecekleri karartılmakta, geleceğe dair umutları ellerinden alınmaktadır. Büyük yıkıma yol açabilecek bu gidiş derhal durdurulmalıdır. 1925 yılında kabul edilen 677 sayılı yasa uygulanarak Türkiye tarikat, cemaat karanlığından kurtarılmalıdır. Laik, demokratik rejimin yaşamsal önemi hiçbir zaman unutulmamalıdır.’’ ifadelerini kullandı.

Beykent Üniversitesi 4 Araştırma Görevlisi alıyor Beykent Üniversitesi 4 Araştırma Görevlisi alıyor

(Melike Sever)