Çakırözer, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan TÜRASAŞ’a bağlanan TÜLOMSAŞ’ın etkisizleştirildiğini ve Eskişehir’e ihanet edildiğini söyledi.

TBMM’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde CHP Milletvekili Utku Çakırözer, konuşmasında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan TÜRASAŞ’a bağlanan TÜLOMSAŞ’ın etkisizleştirildiğini ve Eskişehir’e ihanet edildiğini söyledi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesi görüşmeleri sırasında, bakanlığın hazırladığı yeni OSB Kanun taslağına ilişkin kaygıları dile getiren Çakırözer şunları söyledi: “Yeni taslak, paraya sıkışan saraya, sanayicinin boğazına çökerek yeni kaynak yaratma talebinden başka bir şey değildir. Kendi yapısını oturtmuş sağlıklı işleyen OSB'lerin farklı sorunları çözüm bekliyor.  Ama siz kalkmış tüm OSB'lerin müteşebbis heyetlerine, vali, kaymakam, başkan atamak istiyorsunuz. Sanayicilerimiz kendi kendisini yönettiği, kendi kararlarını alıp uyguladığı OSB'lerde, genel kurulların işlevsiz hâle getirilmesini,  tüm yetkilerinin iktidara verilmesini istemiyor. Ayrıca burada OSB'lerin mal varlıklarının doğrudan Sanayi Bakanlığı kontrolüne geçmesi gibi bir uygulama da kabul edilemez. Müteşebbis heyetlerinde üye atamalarından tutun da OSB’lerdeki yer tahsislerinin dahi Bakanlığın onayına tabi olacak olması OSB’lerin mali ve idari özerkliğini yok eder. Bu kanunu bu haliyle çıkarmaktan vazgeçin.”

İstanbul Medipol Üniversitesi 36 Öğretim Üyesi alıyor İstanbul Medipol Üniversitesi 36 Öğretim Üyesi alıyor

‘TÜLOMSAŞ ETKİSİZLEŞTİRİLDİ’
Çakırözer, konuşmasında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan TÜRASAŞ’a bağlanan TÜLOMSAŞ’ın etkisizleştirildiğini ve Eskişehir’e ihanet edildiğini söyledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın  "TÜRASAŞ ile birlikte geliştirdiğimiz TSI sertifikasyonuna sahip ilk yerli ana hat lokomotifi E-5000’i önümüzdeki yıl TCDD’ye teslim edeceğiz” ifadelerine de tepki gösteren Çakırözer şunları söyledi: “O lokomotifi üreten TÜLOMSAŞ. Beş yıllık proje. Geç bile kalındı. Eskişehir’imizde TÜLOMSAŞ'ımız vardı. TÜLOMSAŞ'ı Bölge Müdürlüğüne indirdiniz. Niye? İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden koltuksuz kalan bürokratlara koltuk bulmak için! Peki sonuç? Eskişehir'imizdeki TÜLOMSAŞ alt yüklenicileriyle birlikte Eskişehir sanayisine yıllık 100 milyon liralık iş potansiyeli sağlamaktaydı. Maalesef artık bu yok. Yeni sipariş yok. Hani dizel lokomotif? Hani hibrit lokomotif? Hani hızlı tren? Geçen hafta Cumhurbaşkanlığı yıllık programı açıklandı. İçinde TÜRASAŞ ile ilgili hiçbir yeni proje yok. Burada TÜLOMSAŞ'a yazık edilmiştir. Fabrika çalışmıyor, dışarıdan yeni iş verilmiyor” dedi.

SAVUNMA ŞİRKETLERİNE  DESTEK PAKETİ
Türkiye’nin F-35 projesinden çıkarılması ile Eskişehir’deki savunma sanayii şirketlerinin uğratıldığı zarara da dikkat çeken Çakırözer, “İktidarın hatalı politika kararları ve ABOD’nin haksız ambargo kararından en büyük zararı Eskişehirimiz gördü. Ortak üretimde önemli paya sahip TEI'nin, Hava İkmal Tesislerimizin, onlarca alt yüklenicinin yıllık en az 500 milyon dolarlık bir kaybı var ortada. Onlara yönelik bir destek paketi, yeni  siparişlerin önünün açılması mutlak bir zorunluluktur. Bu konuda da hem Eskişehir hem de Türkiye savunma sanayisi sizden adım beklemektedir” dedi.