Her ilde olduğu gibi Eskişehir’de de ilçe ve köylerin dernekleri vardır.

Şehir merkezinde yaşayan ilçeli ve köylüler yardımlaşma ve dayanışmayı arttırmak aynı zamanda kültürlerini ayakta tutmak ve geliştirmek için kurarlar bu dernekleri.

Bir anlamda birlikte olmanın da adıdır.

İşte bunlardan biri olan Sivrihisarlılar Vakfı geçtiğimiz günlerde bin analiz yapmış bunu da medyayla paylaştı.


***


Bakalım ne diyorlar.

Eskişehir’de yaşayanların kurduğu dernek ve vakıflar kendilerine mensup hemşeri gruplarını olduğundan çok fazla göstererek bilgi kirliliği oluşturmaktadırlar. Toplumun doğru bilgi edinmesi için bu hususu belirtmek istedik.

Bu abartılı rakamların ortaya konulmasının amacı ise, kamuoyunda baskı oluşturmaktır. Özelikle genel ve yerel seçimlerde sayıları ile etkin olduklarını belirterek kendi adaylarının seçilebilmesi için baskı oluşturmak olduğu açık ve nettir.

TUİK veri datasından herkese açık olan güncel pek çok verilere ulaşmak mümkündür. Örneklemek gerekirse

• İlinizde diğer illerin nüfusuna kayıtlı kaç kişi yaşamaktadır. Örneğin Eskişehir’de kaç Erzurumlu, kaç Konyalı, kaç Afyonlu yaşadığını görebilirsiniz.

• İlinizde ilinize bağlı ilçe nüfusuna sahip kişi sayısı örneğin kaç Sivrihisarlı, kaç Seyitgazili.

İlinizde başka illerin  ilçelerin nüfusuna kayıtlı kaç kişi yaşamaktadır. Örneğin Afyon-Emirdağlı veya Bilecik-Bozüyüklü gibi

• Eskişehirli olup diğer illerde yaşayan kişilerin sayısına: Ankara’da kaç Eskişehirli veya  Kars’da Eskişehirli sayısını bulabilirsiniz.

• Mıhallıççıklı olup diğer illerde yaşayan kişilerin sayısına ulaşabilirsiniz.

• Türkiye’nin, ilinizin, ilçenizin  yaş grupları, kadın-erkek, evli bekar vb demografik bilgilere ulaşabilirsiniz

Bu giriş bilgilendirmeden sonra asıl konumuza gelelim.

TUİK’in 2022 sonu itibariyle nüfus istatistiklerine göre  Eskişehir’in nüfusu 906 bin 617 kişidir.

Eskişehir’de Eskişehirlilerin toplam nüfusu 528.117 kişidir.

Peki Eskişehir’de en fazla hangi il nüfusuna kayıtlı vatandaşlarımız yaşamaktadır.

Afyonkarahisar 63 bin 015, Bilecik 33 bin 499, Konya 23 bin 296, Ankara 20 bin 557, Kütahya16 bin 558

Peki Eskişehir ilçelerinin Eskişehir merkezde yaşayan Eskişehirlilerin sayısı kaç kişi diye baktığımızda 12 ilçemize sahip toplam 288 bin 442 kişi olduğuna ulaşıyoruz.

Burada ilçelerimizin merkezde yaşayanların sayısını vermek yerine sıralamayı paylaşmak istiyoruz açık ara en çok Sivrihisarlılar yaşıyor, ikinci sırada Seyitgazi, üçüncü sırada ise Mihalıççıklılar yer alıyor.

Gelelim sadede dayanışma derneği veya yardımlaşma dayanışma vakfı gibi hemşeri dernek ve vakıflar Eskişehir’de yaşayan hemşerilerinin sayılarını 5 katı bazıları 8 katı artırarak rakamlar ifade etmektedirler.

Eğer söylenen rakamları alt alta koysak Eskişehir’in nüfusu 3 milyon nüfusa ulaşır.

Son genel seçimlerde açıkçası bu sayıların çok da anlamlı olmadığını hemşeri desteğinin istenen düzeyde gerçekleşmediği görüldü.