Erol Tabanca Eskişehir’in Odunpazarı’ndan yetişmiş dünya çapında bir kolleksiyoner ve iş insanı.
İş ortağı ve Cem Siyahi ve diğer ortağıyla birlikte yurt içinde olsun yurt dışında olsun çok başarılı projelere imza atmış, büyük işler başarmış değerli iş insanları. Genç yaşta Eskişehir’den ayrılmış, başarılı işleri gerçekleştirirken, Eskişehir ile ilgisini hiç kesmemiş.
Ağabeyi de Eskişehir’de yaşıyor zaten.
Gün geliyor, Eskişehir’e uzun yıllar hizmet veren ama daha sonra atıl vaziyette bulunan Bademlik tesislerinin olduğu bölgeye modern beş yıldızlı bir oteli yapıyorlar.
Bu otelin yapılmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in katkısını da biliyoruz.
Bu otel önce ünli bir otel zinciri sahibi tarafından işletildi, ancak şimdi kendileri işletiyor.


***

Erol Tabanca, Odunpazarlı dedim ya.
Odunpazarlılık başka bir şeydir.
Yine gün geliyor, Odunpazarı Belgesinde bir müze inşaatı yükselmeye başlıyor. Herkes burada ne yapılıyor diye merak ederken, dünyanın en önemli müzelerinden birinin yapıldığını açıldıktan sonra anlıyoruz.
Aralarında Fransa’dan Centre Pompidou ve Louvre, İspanya’dan Guggenheim Bilbao, İtalya’dan MAXXI gibi dünyanın önde gelen müzelerinin bulunduğu listede yer alan OMM binası, dünyaca ünlü Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates’in (KKAA) imzasını taşıyor.

***

Müze binasının ve içinin tamamlanmasından sonra törenle açılan OMM’un, yani Odunpazarı Modern Müze’nin, Eskişehir’in kültür ve sanat hayatına önemli bir katkıda bulunacağını ve dahi Eskişehir’in adının dünya çapında duyuracağını da zaman içinde görüyoruz.
Nitekim süreç içinde aldığı ödüllerden de bunu görüyoruz.
2019 yılında, Eskişehir’de kapılarını açan OMM, sadece bulunduğu kentte değil, Türkiye genelinde, kültürel gelişimin artırılmasını ve gençlerin sanatsal birikiminin güçlenmesini hedefleyerek tasarladığı sergi ve etkinlik programlarının yanı sıra, mimari tasarımıyla da büyük ilgi uyandırdı. OMM açılışının ardından, hem sanat hem mimari alanında, Kültür ve Turizm Bakanlığı

 Özel Ödülü, Avrupa Müzecilik Ödülleri ve İngiltere’de düzenlenen Museum and Heritage Awards dahil olmak üzere ulusal ve uluslararası pek çok ödüle layık görüldü.

***

Ve son olarak Eskişehirlileri büyük gururlandıran, şehrimizin de adının daha çok duyulmasını sağlayacak olan bir onur yaşandı
Odunpazarı Modern Müze (OMM), sanat dünyasının en prestijli yayınlarından biri olan ARTnews tarafından ‘Son 100 Yılın En İyi 25 Müze Binası’ arasında gösterildi. “Bir müzeyi muhteşem yapan nedir?” sorusuyla yola çıkan ARTnews’un listesinde, mekanlarda sergilenen eserler kadar, mimari tasarımının da değerli bir sanat eserine dönüştüğü ve hatta bulunduğu yerin kültürel yapısını değiştiren müze binaları yer alıyor.

***

Kendisi de bir sanat kolleksiyoneri olan Erol Tabanca, arkadaşlarıyla birlikte bu eseri Eskişehir’e kazandırdı.
Gururları da peşi sıra geliyor.
Teşekkürler Erol Tabanca.