Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantı, Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Osman Mandacı’nın konuşmasıyla başladı. Osman Mandacı’nın sonrasında Yeniden Refah Partisi Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Çalışıcı konuşma gerçekleştirdi. Çalışıcı, “Eskişehir insanı çok güzel insanlardır. Yunus gönüllüdür. Eskişehir insanı insan severdir, barış severdir. Eskişehir’de emekli, işçi, çiftçi, küçük esnaf yoksulluk sınırın altında inim inim inlemektedir. Çanağında aş gözünde yaş kalmamıştır. Eskişehir ülkemizin incisi sayılabilecek kentlerinden ama yılların ihmaline uğramıştır. Çözüm bekleyen devasa sorunları vardır. Deprem hem ülkemizin hem de Eskişehir’in bir gerçeğidir. En başta yapabileceğim işlerden bir tanesi kentimizi depreme hazırlıklı hale getirmek. İmar planlarını yeni ihtiyaçlara şehrimizin gelişimine uygun bir biçimde yeniden ele alacağız. Alt yapı çok eskimiş çok hızla büyümüş olan kentimizin ihtiyaçlarına cevap veremez hale gelmiştir. İlimizin altında termal deniz vardır. Bu termal deniz Afyonkarahisar, Kütahya gibi illerimizde büyük zenginlik kazandırmaktadır. Ancak su akar biz bakarız misali yetkililer bakmaktadırlar ve bu herhangi bir şey yapmamışlardır. Kentimiz bu zenginlikten payını alamamıştır” diye konuştu. 

‘AHLAKLI BELEDİYECİLİĞİ HAKİM KILACAĞIZ’

Kadir Çalışıcı’nın sonrasında Yeniden Refah Genel Başkanı Fatih Erbakan partililere hitap etti. Erbakan, “31 Mart Yeniden Refah Partimizin yıldızının parlayacağı bir seçim olacak. 31 Mart Milli Görüşün 2. Kırk yıldaki şahlanışının başlangıcı olacak. Bize en fazla yüzde 1 oy alacak deniliyordu. Yüzde 3 yakın oy aldık. Şimdi anketlerinizde yüzde 6-7-8 gösterdiğinize göre yüzde 20’nin üzerinde oy alacağız inşallah akın akın Yeniden Refah koştuğunun ispatı Yeniden Refah Partisi’nin üye sayılarıdır. 6 ayda 260 binden 470 bine dayandı. Bu 6 ayda yüzde 80 üzerinde büyüme demektir. Yeniden Refah Partisi Türkiye’nin en hızlı büyüyen partisidir. 31 Mart yerel yönetimlerde ardından 2028 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Yeniden Refah’ı iktidara taşıyacağız. 31 Mart’ta sandıkları patlatıp 1 Nisan’da ahlaklı belediyecilik dönemini bütün Türkiye’de hakim kılacağız” diye konuştu. 

‘ASGARİ ÜCRET 25 BİN OLACAK’

Ahlaklı belediyeciliğin belediyede denk bütçe yapmak demek olduğunu söyleyen Erbakan, borç ve faiz batağından belediyeleri kurtaracaklarına vurgu yaptı. Erbakan, “Ahlak belediyeciliği, israfın önlenmesi, yoksulluğun önlenmesi, belediyelerin kapısına ilk günden rüşvet alan da veren de melundur tabelasının asılmasıdır. Bunu 94’te yaptık 2024 yine yapacağız. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımıza faizsiz bir şekilde kira öder gibi ev sahibi olmalarını sağlayacağız. Evini kendi yapmak isteyenlere gerekirse ücretsiz arsa temini arsa üreterek sağlayacağız. Taşeron, işçilerin mağduriyetlerini gidereceğiz, ücret ve çalışma koşulları adaletli olacak. Köle statüsünde çalışılmasına izin vermeyeceğiz. Bizim belediyelerimizde asgari ücret devletin verdiği asgari ücretin yüzde 50 üzerinde olacak. 25 bin lira başlayacağız inşallah” şeklinde konuştu.