Kamu işçilerinin geçim sıkıntılarını dile getirmek için, Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası İl Temsilciliği üyeleri bir eylem gerçekleştirdi.

Kamu işçilerinin geçim sıkıntılarını dile getirmek için, DSİ binası önünde Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası İl Temsilciliği üyeleri bir eylem gerçekleştirdi. Erken seçime gidilmesi gerektiğini belirten sendika üyeleri, iktidarı istifaya çağırdı.

kesk 3

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 10 Öğretim Görevlisi alıyor Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 10 Öğretim Görevlisi alıyor

ESM İl Temsilciliği adına basın açıklamasında bulunan Uygar Kurtça, “2021 için geçerli olan yeniden değerleme oranı yüzde 9,11 iken 2022 yılında rekor bir artışla yüzde 36,2 yapıldı. Bu zam, cebimizdeki yangının 2022 yılında daha da büyüyeceği, temel yaşam giderlerimizi karşılayamaz hale geleceğimizin habercisidir” şeklinde konuştu. Çalışanların ücretlerine son iki yılda yaşanan kayıpları telafi edecek şekilde zam yapılmasının elzemliğine dikkat çeken Kurtça taleplerini şu şekilde sıraladı: “Mal ve hizmetlere son iki yılda yapılan zamlar geri çekilmeli, denetim sağlanmalıdır.

kesk 2

Elektrik, su ve doğalgazın bir kısmı belediyeler ve devlet tarafından karşılanmalıdır. Herkese yaşanabilir bir “temel gelir güvencesi” verilmesi için bütçeden kaynak aktarılmalıdır. Kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasına, tavsiyesine ve özelleştirme soygununa son verilmelidir. Kamu emekçilerinin ek göstergesi 3600’e çıkarılmalıdır." Evrensel sendikal hak ve özgürlüklerle uyumlu, grev hakkı ile tamamlanmış gerçek bir toplu sözleşme sistemine geçilmesinin önemine vurgu yapan Kurtça, “İşsizliğe ve Yoksulluğa Hayır” ve Emekten ve halktan yana bir bütçe istiyoruz!’’ diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.