Yerel seçimlere daha çok var ama tartışmaları şimdiden başladı.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un açıklamalarından sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in bir televizyon programında yaptığı açıklamaları Eskişehir gündemine bomba gibi düştü.

“Ben aslında önümüzdeki dönemde adaylık düşünmüyordum fakat son bu tartışmalardan sonra yeni dönemde de aday olmaya karar verdim. Sokağa çıktığımızda halktan 'bir dönem daha belediyeyi yönetin' baskısıyla karşı karşıyayım. Bu yüzden önümüzdeki dönemde adayım.”

***

Büyükerşen’in bu açıklaması, Eskişehir’de dengeleri değiştirir mi?

Değiştireceği kesin.

Bir süre önce yazdığım bir yazıda Büyükerşen’in önümüzdeki seçimlerde aday olabileceğini belirtmiştim.

“Eskişehir benim aşkım” diyen Büyükerşen, son gelişmelerden sonra kararını netleştirmiş görünüyor.

***

Seçmende moralsizliği gözlemliyorum diyen Büyükerşen,  bu konuda CHP Genel Merkezine çok büyük bir görev düştüğünü, Genel merkezin ortamı derleyip, toparlayıp, mesaj ve moral vermesi gerektiğini söylüyor. li. 'Kazanamamayız' tartışmasını da belediye başkanı arkadaşlarının hiçbir şekilde yapmaması gerektiğini vurguluyor.

***

Son seçimlerde milletvekili dağılımına bakarsak, CHP iki olan milletvekili sayısını 3’e Millet İttifakı olarak da 4’e çıkarmış durumda.

AKP ise bir milletvekilini kaybetti.

Büyükerşen de buna dikkat çekerek, “Ben orayı kaybederiz burayı kaybederiz tartışmalarına hiçbir şekilde doğruluk payı vermiyorum. Hiçbir şekilde ben bu fikirlere katılmıyorum. Biz Eskişehir'de yüzde 54 ile seçimi aldık. Bu laflar sürdürülebilir provokasyondur. Kemal Bey yüzde 55, Tayyip Bey yüzde 44 aldı. Bu tartışma niye çıkıyor, ben anlamıyorum. Şuan AK Parti, Eskişehir'de aday bulamıyor. Eskişehirli yerli bir aday arıyorlar. Her gün gelip iş dünyası, STK ile görüşüp aday arayışını sürdürüyorlar” diyor.

***

Evet, Büyükerşen’in bu açıklamasından sonra Eskişehir’de yerel seçimler bambaşka bir boyuta taşınmış durumda.

Ne olursa olsun Büyükerşen’in Eskişehir’de bir karşılığı var.

Hesaplar yeniden yapılacak gibi görünüyor.