Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy, deneyimli bir devlet yöneticisi.

Eskişehir’de göreve başlamasının hemen ardından iki önemli konuya el attı.

Biri okul çevrelerinin güvenliği.

Diğeri de dilendirilen çocuklar.

Bu konulara iki ayrı yazıyla değinmeye ve konuyla ilgili Valiliğin yayınladığı genelgeleri sizlere aktarmaya çalışacağım.

***

Ailelerin en kıymetli varlıkları, geleceğin teminatı olan çocukların huzur ve

güven ortamında eğitimlerine devam edebilmeleri amacıyla Eskişehir Valiliği tarafından denetimler aralıksız sürdürülüyor.
Bu kapsamda geçtiğimiz ay yapılan denetimlerde, bağımlılık yapan maddelerin zararlarından korunabilmeleri, bölücü-yıkıcı örgütlerin okullar etrafında öğrencileri etkileyecek zararlı girişimlerde bulunmalarının önüne geçilmesi ve ailelerin gönül rahatlığıyla çocuklarını okula gönderebilmelerini temin için yapılan denetimlerde, tespit edilen yabancı ya da ilgisiz 48 şahıs okul çevrelerinden uzaklaştırıldı.

Ayrıca okul çevrelerinde 6 işletmeye,  tütün, tütün mamulü ve alkol satışı yaptıkları için idari para cezası kesildi.

Yine okul çevrelerindeki 24 metruk binadan 15’inin yıkımı gerçekleştirildi. 661 öğrenciye bağımlılıkla mücadele, 129 öğrenciye de kişisel güvenlik, suçtan korunma yöntemleri ve siber güvenlik konularında eğitim seminerleri verildi.

***

Başka neler yapılmış bakalım.

2 şahsa, yasaklama kararına aykırı olarak okul çevresinde delici-kesici alet (bıçak) taşıdıkları için idari para cezası uygulandı.

Yasaklama kararına muhalif olarak; işletmesine, okul saatlerinde okulda olması gereken öğrenciyi alan 1 internet kafe/bilgisayar tabanlı oyun salonuna idari para cezası kesildi.

Okul çevrelerinde yapılan trafik denetimlerinde, trafik kurallarına uymayan 66 sürücüye cezai işlem yapıldı.

İlimiz genelinde, çocuklarımızın güvenle eğitim ve öğretimlerine devam edebilmeleri için ilgili tüm birimlerimiz çalışmalarına aralıksız devam ettiği de ifade ediliyor.

***

Bunlar gerçekten de önemli çalışmalar.

Uyuşturucu maddeye alışma yaşı giderek aşağılara düşerken, alınan bu önlemlerin faydası olacağı kesin.