Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın yaptığı işler arasında en iyi sıralaması yapacak olursak Çocuk Senfoni Orkestrası’nı ilk sıralara koyarım.

Ahmet Ataç’ın o günlerdeki heyecanını hatırlıyorum.

Belki de hayatında senfoniyi bilmeyen, belki de hiç konsere gitmeyen yetenekli çocukları bir araya getirip böyle bir orkestrayı ortaya çıkardığı için teşekkür borçluyuz.

Çocuk Senfoni’nin Eskişehir’deki kuruluşuna, çalışmalarına hatta şehir dışındaki bir-iki konserini izleme fırsatı olan bir gazeteci olarak söylüyorum.

Bu büyük bir başarıdır.

Bir hayalin gerçek halidir


***


İki Elin Sesi Var Çocuk ve Gençlik Senfoni Orkestrası, Eskişehir’in yanı sıra ülke çapında da kendinden söz ettiriyor.

Çeşitli etkinliklere katılıyor, davetler alıyorlar.

Geçtiğimiz hafta da bir süredir devam ettirdikleri hazırlıkların sonunda gerçekleştirdikleri konserle yine müzikseverleri mest ettiler.

Günler öncesinden biletleri tükenen konserde yetişkinler kadar çocukların da fazla olması dikkat çekiciydi.

Müziğe ilgi duyan, müzik eğitimi alan çocuklar konseri izlediler, belki de sahnede kendilerini gördüler.


***


Türkiye’de türünün ilk örneği olan orkestranın konseri Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşti. Bugüne kadar Fazıl Say, Şefika Kutluer, Rengim Gökmen, Gülsin Onay, Efdal Altun gibi birçok usta ile de aynı sahneyi paylaşan ve birçok ödüle layık görülen orkestranın konseri için Eskişehirliler de salonu doldurdu. 7-17 yaş arası tüm çocukların herhangi bir ücret ödemeden, yetenek sınavından geçmeden, akranları ile birlikte müzik yaptığı İki Elin Sesi Var Çocuk ve Gençlik Senfoni Orkestrası, konser sonunda ayakta alkışlandı.


***


Konser sonrası Ahmet Ataç’ın sözleri ise anlamlıydı.

Şöyle dedi Ataç.

“Hepinizi kutluyorum. Sizler, müziksever anne ve babalarsınız. Siz veliler çocuklarınıza müsaade etmeseniz biz bu muhteşem akşamı yaşayamazdık. Fazıl Say ile çaldıklarında yine sahneye çıkıp kendisine teşekkür etmiştim. Say da ‘Esas ben sizlere teşekkür ederim’ demişti. Bu sizin eseriniz sevgili anne, babalar. Bu kolay kolay olacak bir iş değil. Türkiye’de de eşi yok zaten. Bundan sonra da çok güzel konserler yapacağız, Cumhuriyetimizin 100. yılı yaklaşıyor. Cumhuriyetimizin bizlere verdiği nimetlerden dolayı 100. yıla çok güzel hazırlanmamız lazım. O güzel adam, Atatürk burada bizlere bakıyor. Ben de bu güzel yavrularımızı gösteriyorum. Çok başarılılar fakat bu çocuklarımızın hepsi müzisyen olmayacak tabi. Öğretmen, mimar, milletvekili, belediye başkanı olacaklar ama dünyaya kalpleri ile bakacaklar. Hepimize örnek olacaklar.”


***


Bilindiği üzere konser ücretlerinden elde edilen gelir yine İki Elin Sesi Var Senfoni Orkestraları ve Koroları için enstrüman desteğinde kullanılıyor.