Aynı durumu bundan üç yıl önce de yaşamıştık.

Pandemi öncesinde AnadoluFest Kaymakamlıkça yasaklanmış ancak daha sonra yargıdan alınan karar gereğince festival yapılmıştı.

Şimdi aynı durumu yine yaşıyoruz.

Eskişehir Valiliği durup dururken 10 Mayıs ve 24 Mayıs 2022 tarihleri arasında açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü etkinliğin yasaklandığı açıklandı.

O zaman da bu yasaklama başta sosyal medya olmak üzere çeşitli platformlarda tepkiyle karşılanmıştı, şimdi yine aynı şekilde tepkiyle karşılanıyor.

Eskişehir Valiliği’nin resmi sitesinde yapılan açıklamada, açık alanlarla yapılması düşünülen yürüyüş, oturma eylemi, çadır kurma, pankart asma, konser, şenlik ve festival gibi etkinliklerin yasaklandığı belirtildi.

***

Oysa bu süre içinde öyle yapılacak bir eylem falan da yoktu.

Amaç gençlerin bir araya geldiği müzik festivalini engellemekti.

Tabi bu sürenin içine 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı da giriyordu.

Onun için de açıklamada şöyle bir bölüm yer aldı.

“19 Mayıs 2022 günü yapılacak olan kutlamalar, resmi törenler, valilik ve kaymakamlıklarca, düzenlenmesi uygun görülenler ile siyasi parti faaliyetleri hariç olmak üzere”

***

AnadoluFest konusunda yapılan açıklamada işi şu görüşlere yer verildi.

“Orfe Yapım Organizasyon tarafından 12-13-14-15 Mayıs tarihleri arasında Eskişehir Mola Tesisleri’nde gerçekleştirilmesi planlanan AnadoluFest’in festivalin başlaması için yapılan gerekli başvuruların hemen ardından Eskişehir Valiliği 15 gün boyunca kentteki tüm etkinlikleri yasakladığını duyurdu.

Eskişehir'de pandeminin başlangıcından bu yana düzenlenecek ilk büyük festival olması planlanan aralarında Teoman, Haluk Levent, Hayko Cepkin, Levent Yüksel, Emre Aydın, Pentagram, Yeni Türkü başta olmak üzere 28 değerli sanatçı ve grubun yer alacağı festivalimize binlerce üniversite öğrencisinin katılması bekleniyoruz.

Anadolu'nun incisi, üniversite öğrencilerinin favori şehri, Türkiye’nin kültür sanat başkenti Eskişehir’de ülkemizin en önemli sanatçılarını binlerce gençle buluşturacak festivalimiz öncesi alınan bu karardan dolayı çok üzgünüz.

Pandemi sürecinde bile devletin koyduğu tüm kurallara titizlikle uyan festivallerimizi direkt olarak yasaklanacak hiçbir eksiği bulunmadığından, “İlimizde huzur ortamı ile kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, başkalarının hak ve özgürlüklerinin, genel asayişin korunması ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla” maddesiyle şehirdeki tüm etkinliklere kısıtlama getirilmiştir" maddesiyle şehirdeki tüm etkinlikler durdurulmuştur" maddesi gerekçe gösterildi.

Festivaller barış, kardeşlik ve dostluk buluşmasıdır. Gençlerin özgürlük alanları ve sosyalleşme merkezidir. Ülkemizin dört bir yanında düzenlemekte olduğumuz festivallerimizde daha önce hiçbir sorun yaşanmamıştır. Anadolu’nun en modern şehri Eskişehir’de ülkemizin en önemli sanatçılarını binlerce gençle buluşturacak festivalimiz öncesi alınan bu karardan dolayı çok üzgünüz” denildi.