Eskişehirliler eski Atatürk Stadyumunun yıkılıp, yeni stadyuma geçildiğinden beri stadyumun adını hep “Atatürk” olarak dillendirdiler.
Yerel medya da aynı şeyi yaptı.
Ancak gerek iktidar, gerekse iktidara yakın çevreler ve İstanbul medyası ısrarla “Eskişehir Yeni Stadyumu” yazmaya ve söylemini kullanmaya devam ettiler. Bizler Atatürk yazmaktan hiçbir zaman bıkmadık, bıkmayacağız ama onlar ise Atatürk yazmamakta halen ısrarlarını sürdürüyor.


***

Bu konu yıllardır tartışılıp duruyor.
Muhalefete mensup milletvekilleri stadyumun isminin Atatürk konulmasında ısrarlı davranmalarına karşın iktidar milletvekillerinin doğrusu ya o kadar istekli olduklarını pek görmedik.
Milletvekili Nabi Avcı’ya zaman zaman bu konu soruldu.
Adının Atatürk olarak tescilleneceğini söyledi ama şu ana kadar konu resmileşmedi.


***

Bu konuda, Atatürkçü Düşünce Derneği Eskişehir Şubesi, Memleket Sevdalıları Derneği Eskişehir Şubesi, Sivil ve Sosyal Yaşam Derneği ile Adaletin Hukuku ve Parlamenter Demokrasi İdeali Platformu harekete geçti.
11 Eylül Pazar günü saat 14:00’da stadyum Kuzey K3 giriş kapısı karşısı seyirci otoparkı önünde bir açıklama yapacaklar ve stadın gerçek adı olan ATATÜRK Stadyumu isminin tescillenmesini, stat ve yön levhalarının değiştirilmesini isteyecekler. Bu konuyu ısrarla da takip edecekler.


***

Bilindiği gibi, 1952 yılında inşa edildikten sonra Eskişehir Atatürk Stadyumu olarak tescil edilen ve şehrimizin arması şanlı Eskişehirsporumuz ve hemşerilerimizle bütünleşen, her birimizin eşsiz anılara sahip olduğu Eskişehir Atatürk Stadyumu 2016 yılında Sazova Mahallesinde yeni binasında hizmete vermeye başladı. Ancak ne hikmetse stadyumun ismi değiştirilerek yeni ismi Eskişehir Yeni Stadyumu” şeklinde, ruhsuz, ilimizin ve milletimizin hiçbir anısını, kültürünü, değeri çağrıştırmayan adla tescillendi.

 Aradan geçen 6 yıl boyunca yükselen tepkilere rağmen isim değişikliği konusunda adım atılmadı, geçen yıl Ekim ayında söz verilmesine rağmen sözler de tutulmadı.
Böyle dedi dört kuruluşun temsilcileri.


***

Eskişehirspor’un ve Türk futbolunun bir çok anısına sahip olan Eskişehir’de, yeni yapılan stadyumun adı mutlaka ama mutlaka Atatürk olarak tescillenmelidir.
Bir Cumhuriyet kenti olan Eskişehir’e yakışan budur.
Pazar günkü etkinliğe destek olmak isteyenler, Türk ve Eskişehirspor bayrak ve atkılarıyla birlikte Pazar günü saat 14:00' de seyirci otoparkı girişi önünde yapılacak basın açıklamasına çağrıldı.