Sanatçıların doğdukları, yaşadıkları şehirlere vefa borçları vardır. Adlarını hep şehirleriyle tanıtırlar. Bilhassa fotoğraf sanatçıları hep şehirlerini fotoğraflarlar, bu şehirlerini belgelemek, geleceğe belge bırakmak olarak algılanır. Bir yerde kent bilinçi denilen şehirlerinde yaşayanlara şehirlerini tanıtma, sevdirme işlevidir.

Şehirlerin sivil sanat kurumları olan sanat derneklerinin bulundukları şehrin sanatına sahip çıktıkları kadar, şehrin belleğini ve arşivini yaratma, değerlerini gösterme gibi sorumlulukları vardır.

      Eskişehir Sanat Derneği bu bilinçle Eskişehire ve değerlerine sahip çıkıyor, arşivini yaratıyor. Bunu Yunus Emre, Lületaşı gibi çalışmalarının yanındır 2007 yılında başlattığı ve 14 yıldır sürdürdüğü “Eskişehir” konulu fotoğraf sergilerinde görüyoruz.

      “Eskişehirimizi Fotoğraflıyoruz” bir projedir. Eskişehirin bugününü belgelemenin yanında fotoğraf sanatçılarının yaşadıkları şehre yakından bakmalarını gerçekleştirmektedir. Aynı Ara Güler’in İstanbul’u, Atget’in “Paris’in Sokakları”, Doısnaau’nın “Paris’in Aşıkları”, Sarder’in Köln’ü, Bressai’nin “Paris’in gizli yanları” nı fotoğrafladıkları gibi. New York’u, Londra’yı, Paris’i,Berlin’i sanatçılarının fotoğrafladıkları gibi çalışıyorlar. Esasında şehirleri şehir yapan, sevdiren, aşk eden sanatçılarıdır. İstanbulu İstanbul yapan İstanbul’u camileri, denizi, martıları, vapurlar, her köşe başındaki tarihi gibi onları bizlere taşıyan, gösteren, anlatan Yahya Kemal, Orhan Veli gibi şairler, onları bize şarkı olarak sunan besteciler. Sait Faik, Selim İleri gibi öykü, roman yazarları, Hikmet Onat, İbrahim Çallı gibi ressamlar, Ara Güler, Gültekin Çizgen, Sami Güner, Ozan Sağdıç, Nevzat Çelik gibi fotoğraf sanatçıları, Semih Balcıoğlu gibi karikatürcülerdir.

“Eskişehirimizi fotoğraflıyoruz” aynı zamanda Eskişehir Sanat Derneği’nin her yıl 2 Eylül Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun kutlandığı gün açtığı serginin adıdır da. Dernek bunu sadece fotoğraf birimi ile de gerçekleştirmiyor. 2003 yılından beri düzenlediği lise öğrencileri arasında düzenlediği fotoğraf yarışmasında da verdiği konu “Yaşadığımız Eskişehir” başlığıyla da gerçekleştiriyor.

     Bu yıl 7 Eylül günü Büyükşehir Sanat Merkezi sergi salonunda Abdurrahman Yıldırım’ Zehra Ataoğlu, Tuğba Çiftelerli’nin ekip çalışmasıyla ve Abdurrah Yıldırımın küratörlüğü ile gerçekleşen sergide Abdurrahman Yıldırım, Ali Rıza Öztekin, Ali Şimşek, Anl R. Ban, Atilla İdemen, Aydın Balcı, Ayşe Doğan, Bekir Tanyel, Coşkun Oktaşlı, Dilek Burnak, Emrah Büyükkara, Eyüp Salacak, Ferit Oktaş, Handan Oran, İlhan Tekin, İrfan Üstündağ, Kadriye İmgek, Kerim Yılmaz, Levent Akkuş, Mehmet Ali Baysak,Melek İstifçi, Meral Eryaşar,MerveKasap,Mevlüt Yıldız,Mustafa Argımak,Müge Sarmaşık, Münevver İzgi, Necati Akkoç, Neşe Çelen, Nevin Arın, Nil Oskaylar, Nilüfer Sezer,  Reyhan Aydıner, Sadullah Aksu, Salih Güven, Sedat Bilgen, SelmaKasap, Şükran Başol, Tuğba Çiftelerli, Turgut Koç,Yaşar Yastıkçı, Zehra Ataoğlu, Zehra Eren fotoğraflarıyla yer aldılar.

eskişehir-1

E.B.B. Senfoni Orkesrası sezonu açtı

Tarih 25 Ocak 2002 günü idi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen, başkanlığının ilk icratlarından biri olarak  İki Eylül Caddesindeki Belediyenin katlı otoparkının bir katını kültür merkezine dönüştürerek yarattığı 180 kişilik konser salonunda kutsal bir tören buluşmasında gibi salonu doldurmuştuk. Önce Başkan Büyükerşen  açılış konuşmasını yaparken Eskişehir’e Senfoni Orkestrası kazandırma  heyecanıyla

“Şehirler orada yaşayanların sadece işleriyle çalıştıkları yerler değildir, hayatı canlandıran sosyal kültürel etkinlikler de vardır. Bizim görevimizde budur” diyordu. Sahnede ülkemizin en genç müzisyenleriyle kurulmuş Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası vardı ve ünlü şef Alfred Mıshurin ‘in yönetiminde ilk konseri dinlemiştik.

     Aradan şimdi 20 yıl geçti. EBB Senfoni Orkestrası her hafta, ülkemizin, zaman zaman da dünyanın önde gelen orkestra şefleriyle ve de Fazıl Say, Suna Kan gibi ülkemizin ve dünyanın ünlü yabancı solistleriyle konserler verdi. Hatta ABD’ye kadar da konser vermek için gitti.

     Geçtiğimiz gün (2 Eylül 2022) EBB Senfoni Orkestrası 2022-2023 konser sezonunu, Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı etkinliklerinde 1200 kişilik Atatürk Kültür-Sanat ve Kongre Merkezin’de açtı.

     Bu anlamlı gündeki konserde konserin şefi, ülkemizin önde gelen şeflerinden Ender Sakpınar’dı. Konserin solisti, Eskişehir doğumlu, Eskişehir’de yaşayan ünlü piyanist Gökhan Aybulus ve yaylı çalgılar grubu olan NemethKuartet’i idi. Konserde ülkemizin izmir marşı, Eskişehir Marşı gibi marşları ve kahramanlık türkülerimizden oluşan eserler sunuldu.

     Sezon açılışı nedeniyle konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’e senfoni orkestrası kazandırmanın gururu ile “Atatürk’ün istediği şehirlerden biri haline gelen Eskişehirimiz İstanbul, Ankara’nın dışında kendi imkanları ile yaratılmış orkestraya sahibiz 20 yıldır her hafta muhteşem konserler veren orkestramıza teşekkür ediyorum” dedi. Eskişehir bu konser ile coşkulu bir 2 Eylül kutlaması yaşadı.