Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen, ürünlere yapılan zamların sorumlusunun esnaf olmadığını söyledi.

Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen, ürünlere yapılan zamların sorumlusunun esnaf olmadığını söyledi.

Artan maliyetler karşısında akaryakıta gelen zamların tüm ürünlerin fiyatlarını olumsuz etkilediğini belirten Bilen, ‘‘ Bu da beraberinde enflasyon artışını getirmektedir. Bu durumda zamların sorumlusu olarak esnafımız görülmektedir. Ne yazık ki gelen zamların karşısında direnen halkımızın alım gücünü de göz önüne alarak fiyat tarifelerini dahi güncelleyemeyen küçük esnafımız kesinlikle zamların ve piyasalardaki dalgalanmaların sorumlusu değildir. Soğuk kış günlerinin yaklaştığı bu günlerde Dolar kurundaki yükselişin akaryakıt ürünlerine fiyat güncellemesi olarak yansıtılması maliyetlerimizi aşırı yükseltmektedir ve piyasaların olumsuz etkilenmesi bizleri çok tedirgin etmektedir.

Kıyafet çalmaya motosiklet ile geldiler (VİDEO HABER) Kıyafet çalmaya motosiklet ile geldiler (VİDEO HABER)

Bu bağlamda başta akaryakıt, elektrik ve doğal gaz olmak üzere temel tüketim ürünlerine zam yapılmasından kaçınılmalıdır. 18 aya yakın tamamen kapalı veya kısıtlı olarak çalışan esnafımız yaralarını sarabilmesi için KDV ve Stopaj gibi vergilerden pandemi bitene kadar indirim devam etmeli aşırı kira artışlarına karşı yasal çerçevede bir düzenleme getirilmelidir.  Tedarik sektörünün taşıma noktasında akaryakıt fiyatının artması doğal olarak imalat ve üretim sektöründe ve akabinde diğer tüm temel tüketim mallarında da fiyat artışı olarak yansımaktadır.

Bu durumun enflasyonu da doğrudan olumsuz etkilediği unutulmamalıdır. Esnafımız da vatandaşımız da fiyat güncellemelerinde artış değil indirim haberi beklemektedir. Pandemi sürecinde Sosyal devletin gereksinimleri doğrultusunda yapılacak indirimler hem vatandaşa hem de piyasalara özellikle ekonomik anlamda rahatlamayı da beraberinde getirecektir" ifadelerini kullandı.