Eskişehir sanayisinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından 2019 yılında kurulan Özel EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ilk mezuniyet heyecanı geçtiğimiz güh düzenlenen muhteşem bir törenle yaşandı. Cumhuriyetin 100’üncü yılında 100 öğrenci düzenlenen törenle mezun oldu.

Sanayi Odası eski Başkanı Savaş Özaydemir ve yönetiminin hayaliydi Organize Sanayi Bölgesi’ne bir meslek lisesi kurmak.

Bunun için büyük mücadeleler verildi, karşı çıkmalar oldu.

Ama sonunda bu hayal gerçekleştirilerek 2019 yılında ilk öğrenciler alınmaya başlandı.

100 öğrenci alınmıştı ilk olarak.

Ve Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 öğrenci geçtiğimiz hafta mezun oldu.


***


Türkiye’ye rol model olan 2019 yılında kurulduktan sonra elde ettiği başarılarla öğrenci ve velilerin gözdesi haline gelen okul, Cumhuriyetin 100’üncü yılında ilk göz ağrıları olan 100 öğrencisini mezun etmiş oldu.

Okulun ilk fikri Savaş Özaydemir ve yönetimlerindedir.

Gerçekleştirilmesi de Eskişehir Organize sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli, Başkan vekili ve aynı zamanda okulun kurucu temsilcisi Metin Saraç ile OSB yönetimine nasip oldu.

Gerçekten de Türkiye’nin en modern meslek liselerinden biri olarak Türk eğitim hayatında yerini aldı.

Mezun olan öğrenciler ya üniversite eğitimi alacaklar ya da donanımlı birer eleman olarak iş hayatında yerlerini alacaklar.


***


Düzenlenen törende EOSB Yönetiminin yüzlerinde önemli bir görevi yerine getirmenin heyecanı ve mutluluğu vardı.

EOSB Yönetimi bu konuyla ilgili büyük uğraş verdi ama Metin Saraç’ı ayrı tutmak lazım.

Hem yönetimde hem de okulun kurucu temsilcisi olarak emeği çok büyük.

2019 yılında kurulan okulun kısa sürede Eskişehir’in en güzide okulları arasında yerini aldığını belirten Metin Saraç, “2019 yılında temelini attığımız okulumuz bugün ilk mezunlarını veriyor. 4 yıl gibi kısa sürede okulumuz şehrimizin güzide okulları arasında yerini aldı. Sanat, spor ve teknoloji gibi alanlarda birçok ulusal ve uluslararası başarı elde etti. Bu işin esas mimarı olan öğretmenlerimize, destek personellerimize şükranlarımı sunuyorum. Bizi kayıtsız şartsız destekleyen Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Nadir Küpeli, yönetim ve denetim kurulu üyelerimize teşekkür ediyorum. Değerli öğrencilerimiz, kendi geleceğiniz için hayallerinizden, ülkemizin geleceği için ise Atatürk vizyonundan asla vazgeçmeyin” mesajlarını da verdi.


***


Ülkenin geleceğinin gençlerin elinde olduğunu söyleyen EOSB Başkanı Nadir Küpeli de gençlere hitap ederken, “Bu ülkenin geleceği sizlerin elinde. Eskişehir’in sanayisi artık yetişen bu nesiller tarafından şekillendirilecek. Her zaman Atatürk'ün kurduğu ve 100’üncü yılına ulaşan Cumhuriyet'in değerlerine sonuna kadar sahip çıkın. Her konuda dünya ile yarışacak seviyede olmak için çalışın. Takip eden değil, takip edilen olun. Ben sizlerin Eskişehir, ülkeniz ve insanlık için büyük işler yapacağınıza inanıyorum. Hayatınız boyu kendiniz, aileniz, çalıştığınız kuruluşlar ve ülkeniz için her zaman yararlı işler yapan, örnek gösterilen insanlar olun” diyerek gençleri övdü.


***


Törene katılım da oldukça yoğundu şehir protokolü, sanayiciler, Milli Eğitim Camiası, öğrenci velileri ve davetlilerle güzel bir tören oldu.

Mutlaka çağrılmışlardır ama gözler salonda, mazeretleri nedeniyle katılamadıklarını düşündüğüm eski ESO Başkanı Savaş Özaydemir ile mevcut ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş’ı aradı.