Tepebaşı Belediye Meclisi tarafından, Yaşamkent Mahallesi 1576. Sokak üzerinde pazar günleri pazar yeri kurulmasına karar verilmişti.

Tepebaşı Belediyesi’nden yapılan açıklamada, semt pazarında 67 adet satış tezgâhı bulunacağı, yer tahsisi için başvuruların 22 Şubat 2024 – 4 Mart 2024 tarihleri arasında yapılacağı duyuruldu. Bizzat yapılacak tahsis başvuruları için Tepebaşı Belediyesi Pazar Yerleri Yönetmeliği’nin 12. maddesindeki şartların aranacağı belirtilirken tahsis başvurusu esnasında başvuru dilekçesi, ilgili meslek odası kaydı ve vergi levhasının hazır bulunması istenildi.

İlgili yönetmelikte belirtilen şartlar ise şu şekilde:

1 - Satış yeri tahsis edilecek pazarcılarda aşağıda belirtilen şartlar aranır.

a)      Sebze veya meyve ya da Tepebaşı Belediyesi’nce izin verilen diğer gıda veya ihtiyaç maddelerinin satışı ile iştigal etmek.

b)      İlgili meslek odasına kayıtlı olmak.

c)      Vergi mükellefi olmak.

ç)     Başvuru tarihinden önceki bir yıl içinde Tepebaşı Belediyesi’nce, hakkında tahsis iptali/kira sözleşmesinin feshi kararı verilmemiş olmak.

e)      İlgili mevzuatla aranılan diğer şartlara sahip olmak.

2 - Satış yeri tahsis edilecek üreticilerde aşağıda belirtilen şartlar aranır.

a)      Sebze veya meyve üreticisi olmak.

b)      Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde tutulan ilgili sistemlere kayıtlı olmak.

c)      Başvuru tarihinden önceki bir yıl içinde Tepebaşı Belediyesi’nce, hakkında tahsis iptali/kira sözleşmesinin feshi kararı verilmemiş olmak.

ç)     İlgili mevzuatla aranılan diğer şartlara sahip olmak.

Tepebaşı Belediyesi yetkilileri, Zabıta Müdürlüğü’ne yapılacak pazar yeri yer tahsisi için başvurulara ilişkin detayların, belediye ilan panosu ve www.tepebasi.bel.tr internet adresinde yer alacağını da bildirdi.