Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, ilk başkan adayı olduğu zamanlarda da mahallelerde kreş ihtiyacına büyük önem vermişti.

Seçim vaatleri arasında da ilk sıralarda kreş yapımı vardı.

Görev yaptığı sürece de mahallelere kreş kazandırmaya devam etti, halen de devam ediyor.

Çünkü çalışan aileler, özellikle de çalışan anneler için çocuklarını güvenli bırakabilecekleri kreşler önemli.

Gazete ve televizyon haberlerinde görüyoruz.

Bazı özel kreşlerde çocuklara nasıl bakıldığını, hatta dövüldüğünü.

Hal böyle olunca da aileler daha güvenli kreş arayışına giriyorlar.

***

Şimdiye kadar 17 adet kreş açan Odunpazarı Belediyesi bu konuda kendi imkanlarından yararlandığı gibi daha çok hayırseverlerin katkılarıyla bu kreşleri yapıyor.

Daha önce de şimdi de bu kreşlerin iktidar tarafından engellendiğini biliyoruz.

Son yayınlanan tasarruf genelgesiyle de bu kreşlerin yapımına izin verilmiyor.

Ama Kazım Kurt, bu engelleri aşarak hayırseverlerin de katkısıyla kreş sayısını arttırmayı hedefliyor.

Bunu da yapıyor.

***

Başkan kurt, geçtiğimiz gün düzenlenen mezunuyet etkinliğinde, yeni eğitim öğretim döneminde Odunpazarı’na 2 kreş daha kazandıracaklarının müjdesini verdi.

Başkan Kurt, “Bizim kurumlarımıza güvenerek çocuklarınızı bize emanet ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Odunpazarı Belediyesi olarak sosyal belediyecilik anlayışımızı yerine getirmek için kreşler açıyoruz. Bugüne kadar 9’u tam zamanlı 17 kreş açtık. Kreşlerimizde verdiğimiz güzel ve kaliteli eğitimle çocuklarımızın geleceğini hazırlamaya çalışıyoruz.  Bu eğitim dönemi tamamlanıyor. Yeni dönemde 2 tane daha büyük kreş açacağız. Çalışmaları bitmek üzere. İki kreşte toplan 200’den fazla öğrenci alma şansımız olacak. Bu sosyal belediyelerin ve sosyal devletin yapması gereken en temel görevlerden birisidir. Biz. Bunu yerine getirmeye çalışıyoruz. Odunpazarı Belediyesi, kreş hizmetine başladığı tarihte Eskişehir’de hiçbir belediyenin kreşi yoktu. Devlet kurumlarının da kreşi parmakla sayılabilecek kadar azdı. Özel sektörde oldukça yüksek bedellerle bu hizmeti almaya çalışırken, elbette aileler zorlanıyordu. Biz, bunu tersine çeviren hamle yaptık. Şuanda binin üzerinde çocuğumuz bizim kreş hizmetimizden yararlanıyor” dedi.

***

Odunpazarı Belediyesi’nin hedefi her mahallede bir kreş olması.

Kazım Kurt da bunu dillendiriyor.

“Her mahallede kreş olmalıdır. Çocuklar annesinin, dedesinin elinden tutarak kreşe yürüyerek gitmeli, yürüyerek dönmelidir. Böyle bir eğitim politikasını gerçekleştirebilirsek Atatürk’ün bize gösterdiği o uygarlık yolunu yakalarız. Bu nedenle de kreş hizmetlerimizi yaygınlaştırmaya çalışıyoruz” mesajını veriyor.