Taşel, ‘‘Vatandaşın telefon almaya hakkı yok; ama geçmeyeceği üçüncü köprünün yapım parası kendisini açlığa mahkûm eden asgari ücretinden kesiliyor’’ dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Recep Taşel, ‘‘Vatandaşın telefon ve araba almaya hakkı yok; ama geçmeyeceği üçüncü köprünün yapım parası kendisini açlığa mahkûm eden asgari ücretinden kesiliyor’’ dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri, Ulus Anıtı önünde bir araya gelerek asgari ücretten vergi alınmasına tepki gösterdi. CHP Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü ile çeşitli sendika temsilcilerinin destek verdiği açıklamayı İl Başkanı Recep Taşel yaptı. Asgari ücretle çalışan vatandaşların kirasını, faturalarını ödeyemediğini, çocuğuna okul harçlığı dahi veremediğini belirten Başkan Taşel, Türkiye’de toplumun en düşük gelirine sahip olan asgari ücretlilerden yüksek oranda vergi kesintisi yapıldığının altını çizdi.

Başkan Taşel, ‘‘Bir asgari ücretli yılın dört ayından fazla bir sürede sadece vergi ödemek için çalışmaktadır. Öte yandan iktidar 10 yılda beşli çeteye tam tamına 128 kez vergi affı getirmiştir. Asgari ücretten yapılan vergi ve SGK kesintilerinden sonra bir asgari ücretlinin eline 2 bin 825 TL geçmektedir. Çünkü asgari ücretliden gelir vergisi, SGK işçi payı, İşsizlik Sigortası primi payı, damga vergisi olmak üzere yapılan aylık toplam kesinti tutarı 752 TL’dir. Başta Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun imza sahibi olduğu, ‘asgari ücretten vergi kesintisine’ son verilmesine ilişkin verdiğimiz kanun tekliflerimiz halen mecliste bekletilmektedir. En son Ekim 2021’de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki Vergi Yasası görüşmelerinde “Asgari ücretlilerin gelir vergisinden muaf bırakılması” önerisi partimizce sunulmuş, önerimiz AKP-MHP oylarıyla reddedilmiştir.

Gurbetçiler sanayi esnafının yüzünü güldürüyor (VİDEO HABER) Gurbetçiler sanayi esnafının yüzünü güldürüyor (VİDEO HABER)

AKP ve MHP ittifakı ısrarla ve inatla asgari ücretlilerin vergi yükü altında ezilmelerine, açlık sınırı altında yaşamalarına göz yummaktadır’’ ifadelerini kullandı. TL’nin hızla değer kaybetmesi nedeniyle en düşük asgari ücrete sahip ikinci ülke olduğumuza dikkat çeken Başkan Taşel, ‘‘Şimdi kalkıp, asgari ücreti insanca yaşanabilecek bir seviyeye getireceğiz diyorlar. Yani milyonlarca asgari ücretlinin açlık sınırı altında yaşadığını kendileri de itiraf etmiş. Peki, bu itiraflar yeterli mi? Elbette değil. Eğer ki bu görüşlerinde samimilerse hodri meydan! Asgari ücret en azından yeni yıla kadar 3 bin 577 TL seviyesine getirilsin. İktidara son çağrımız! Bu adaletsizliğe, bu hukuksuzluğa derhal son verilmelidir. Asgari ücretteki vergi zulmü ortadan kaldırılmalıdır’’ diyerek sözlerini noktaladı.