Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Jale Nur Süllü, yeni dönemde üyesi bulunduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili görevini yürütecek.

Anadolu Halk Dansları Topluluğu, Nasreddin Hoca Festivali’ne katıldı Anadolu Halk Dansları Topluluğu, Nasreddin Hoca Festivali’ne katıldı

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un 2011 yılında imzaya açılan ve Türkiye'nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin “usulünü yerine getirir çıkarız” sözlerinin ardından başlayan tartışmalar devam ederken Meclis Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nda gerçekleşen yeni dönem görev dağılımında Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Başkanvekili görevine seçildi. Kadın ve çocuk hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği ve toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme konularında önemli çalışmalar gerçekleştiren Süllü, yeni görevi ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili tartışmalar üzerine yaptığı açıklamada “11 Mayıs 2011'de İstanbul'da yapılan Avrupa Konseyi Dışişleri Bakanları toplantısında İstanbul Sözleşmesi'ne imza atan Türkiye, aynı zamanda 12 Mart 2012'de de, oybirliği ile sözleşmeyi parlamentosundan geçiren ilk ülke olma özelliğini taşıyor. Buna rağmen yaşadığımız ve son dönemde artan kadın cinayetlerinde İstanbul Sözleşmesi’nin yükümlülüklerinin yerine getirilmemesinin acı sonuçlarını yaşıyoruz. Kadına ve çocuklara yönelik artan şiddetin karşında Meclis Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu siyaset üstü bir yaklaşımla hareket etme sorumluluğu taşımaktadır. Bu anlayış içerisinde kadınların yaşadıkları olumsuzlukların kökeninde yatan toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılması için politikalar üretmeli ve çalışmalar gerçekleştirmelidir. Üyesi bulunduğum ve yeni dönemde Başvekili olarak görev yapacağım komisyonda “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” anlayışından taviz vermeden kadınların yaşam hakkını ve hukuki kazanımlarımızı savunmaya devam edeceğim. Komisyon üyesi tüm arkadaşlarımın da bu anlayış içerisinde sorumluluklarından asla taviz vermeyeceğine inanıyorum” dedi.