Anadolu Üniversitesi Üstün Yetenekliler Eğitim Programları, üstün yetenekli öğrencilere eğitim veren Türkiye’deki ilk ve tek program olma özelliği taşıyor.

Gözden kaçırmayın

Radyo A yeni programcılarına özel eğitim veriyor Radyo A yeni programcılarına özel eğitim veriyor

Anadolu Üniversitesi Üstün Yetenekliler Eğitim Programları (ÜYEP), üstün yetenekli öğrencilere eğitim veren Türkiye’deki ilk ve tek program olma özelliği taşıyor.

Anadolu Üniversitesi Üstün Yetenekliler Eğitim Programları (ÜYEP), üstün yetenekli öğrencilere örgün eğitimlerine ek olarak bireysel farklılıklarına uygun ve bilimsel temellere dayanan destekleyici eğitim etkinlikleri sunuyor. TÜBİTAK’ın destekleri ve Prof. Dr. Uğur Sak’ın projesiyle Üniversitemizde faaliyet gösteren ÜYEP, Anadolu Üniversitesi Üstün Zekalıların Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından 2007 yılında kuruldu. ÜYEP, kapsam olarak Türkiye’de ilk ve tek program olma özelliği taşıyor. Merkezde yürütülen çalışmalara emek veren öğretim üyelerinin başında ise ÜYEP Merkezi Müdürü Doç. Dr. Fatih Karabacak ve Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Bahadır Ayaz geliyor. ÜYEP temelde üstün yetenekli öğrenciler için tasarlanan bir eğitim programı olarak biliniyor.

Bu eğitim programı her yıl üç dönem (ilkbahar-yaz-sonbahar) halinde hafta sonları devam ediyor. ÜYEP’in sahip olduğu tanılama sistemi ile her yıl 5’inci sınıfta okuyan 28 üstün yetenekli öğrenci bu sisteme girmeye hak kazanıyor. Tanılanan çocuklara fen ve matematik alanlarında hızlandırılmış ve zenginleştirilmiş bir öğretim programı sunuluyor. Eğitimler güz ve bahar dönemlerinde 10 hafta olmak üzere hafta sonları matematik-fen ve kişilik eğitimi konularında veriliyor. Yaz programında ise öğrencilere iki hafta ağırlıklı olarak astronomi, kodlama, oyun tasarımı, yaratıcı fotoğrafçılık, yaratıcı drama olmak üzere daha zengin bir müfredat sunuluyor. ÜYEP’te tanılanan ve üstün yetenekli olarak özel eğitime tabi tutulan öğrenciler ortaokul hayatları boyunca bu eğitimden yararlanıyor. ÜYEP hakkında detaylı bilgiye merkezin uyep.anadolu.edu.tr/ web adresinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabiliyor.