Büyükşehir Belediyesi Haller Gençlik Merkezi bünyesinde bulunan 3 işletmenin turizm ruhsatları Turizm Bakanlığı tarafından iptal edildi.

Büyükşehir Belediyesi Haller Gençlik Merkezi bünyesinde bulunan 3 işletmenin turizm ruhsatları Turizm Bakanlığı tarafından iptal edildi.

mekanlara-ruhsat-şoku-2

Turizm Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerin ardından Shakespeare, Free ve Replik adlı işletmelerin turizm ruhsatları çeşitli nedenlerle iptal edildi. İptalin en önemli nedeninin ise yaşanan asayiş olayları olduğu konuşuluyor. Öte yandan gerekçeler altında hijyen, mekanın ruhsatı aldığı tarihteki niteliklerini kaybetmesi gibi maddeler de yer alıyor. 1 Şubat itibariyle işletmelerin turizm ruhsatı iptal edilirken, 2 Şubat itibari ile bu kararla ilgili Büyükşehir Belediyesi tarafından Turizm Bakanlığı’na yürütmeyi durdurma davası açıldı, işletmeler de bu davaya müdahil oldu. Davadan henüz bir karar çıkmazken 1 Mart itibari ile Büyükşehir Belediyesi tarafından işletmelere, Turizm İşletme Belgesine dayalı olarak verilen işyeri açma ve çalıştırma ruhsatlarının iptal edildiği ve kepenk kapatılması gerektiği yönünde tebligat gönderildi. İşyeri açma ruhsatlarının iptali nedeniyle, işletmelerin alkol satışına ilişkin ruhsatlar da iptal oldu.

İşletme sahipleri, belediyeden çok büyük mağduriyete neden olacağı gerekçesi ile dava sonuçlanana kadar süre uzatım talebinde bulunduklarını ancak bu sürenin kendilerine tanınmadığını ifade etti. Bunun üzerine ise işletme sahipleri ruhsat iptaline karşı Büyükşehir Belediyesi’ne dava açtı. İşletme sahipleri ayrıca belediyeye alkollü işletme ruhsatı için başvuru yapmak istediklerinde belediye yetkililerinden, ‘Emniyetten uygun görüş alamayabileceğimiz için bu ruhsatı da veremeyebiliriz’ yanıtı aldıklarını söyledi. İşletme sahipleri yine de bu başvuruyu da gerçekleştireceklerini söyledi. Öte yandan işletmelerin kapanmasıyla yaklaşık 150 çalışanın işsiz kaldığı da belirtildi. Yine aynı şekilde mekanlarda sahne alan birçok müzisyen de ağır bir darbe almış oldu. Davalar sonuçlanana kadar işletmelerin kapalı kalacağı da ifade edildi. Ayrıca kararın ardından işletmelerin, rezervasyonlar ve alkol ile ilgili yapılan sözleşmeler nedeniyle de sıkıntı yaşadığı belirtildi.

Gözden kaçırmayın

Bursa Uludağ Üniversitesi 47 Öğretim Üyesi alıyor Bursa Uludağ Üniversitesi 47 Öğretim Üyesi alıyor

(Onur Şentürk)