Türkiye'de ortalama ücretler için belirleyici olan ve milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücrette ara zam görüşmeleri başladı.

Asgari ücret ile ilgili çeşitli rakamlar dillendiriliyor.

Seçim öncesi bir biri ardına yapılan zamlarla en düşük asgari ücret 8 bin 500 lira civarına getirilmişti.

Seçim öncesi 500 dolar olarak telaffuz edilen asgari ücrette iş dünyası görüşmelerin TL üzerinden yürütülmesini talep ederken, 6 aylık enflasyon verileri üzerinden bir hesaplamaya da işaret edilmişti. Görüşmelerin bayramdan önce tamamlanması beklenirken, 5 Temmuz'da açıklanacak 6 aylık enflasyondan önce düzeltme yapılmış olacak. Tartışılan senaryolar kapsamında yüzde 15 ve 30 arasında yapılacak olası bir zam durumunda mevcutta 8 bin 506 TL olan net asgari ücret, 9 bin 781 TL ile 11bin 057 TL arasında bir seviyeye geleceği belirtiliyor.


***


Ülkemizde asgari ücretlilerin yüzde 65 civarında olduğu biliniyor.

Bu gerçekten de yüksek bir rakam.

Yani ücret asgari hayat da asgari.

2021 yılı itibarıyla asgari ücretin yüzde 10 fazlası ve altında ücret alan işçilerin oranının yüzde 48.7 olduğu hesaplanıyor.

Bu oran özel sektör çalışanlarında ise yüzde 64.7 civarında.

Yeni kabine öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapan Vedat Bilgin,  asgari ücrette 500 dolarlık bir seviyeye işaret etmişti. “Asgari ücreti temmuzda reel alım gücünü koruyacak şekilde düzenleyeceğiz. Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek seviyeye çıkaran bir düzenlemeyi ocak ayında yaptık. Temmuzda da aynısını yapacağız. Aşağı yukarı 500 dolar bazında bir oran olacak” açıklamasını yapan eski bakan çalışmanın hazır olduğunu kaydetmişti. Vedat Bilgin 9 Mayıs'ta 500 dolar açıklaması yaptığında dolar 19.55 liraydı ve 8.506 liralık asgari ücret 435 dolara denk geliyordu. 500 dolar ise 9.780 lira civarındaydı. Bugün ise doların 24 TL sınırında olduğu dikkate alındığında 500 dolarlık asgari ücret 12 bin liraya denk geliyor.


***


Bilindiği üzere başta Türk-İş olmak üzere bazı kuruluşlar tarafından her ay açlık ve yoksulluk sınırları açıklanıyor.

Son Mayıs ayına göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı  10 bin 362 TL.

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı ise 33 bin 752 TL olarak hesaplandı.

Yapılması planlanan asgari ücret zammı bile göz önüne alındığında neredeyse üç katı.

Asgari ücret alanlar bırakın yoksul olmayı aç.


***


Türk-İş heyetinin başındaki isim Veli Solak, “Bizim Türk-İş olarak talebimiz, Türkiye Yüzyılı'na yakışır biçimde bu toplantının bir an önce bitmesi” diyerek tavrını belli ederken, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, emeğin, mili gelirden aldığı payın, Cumhuriyet tarihinin en düşük düzeyinde olduğunu belirtiyor.


***


Bizi kıskanan ülkelerin çoğunda yaşayan asgari ücretliler gerek ülkemizde gerekse başka ülkelerde çok rahat tatillerini yapabiliyor.

Bizim asgari ücretlilerimiz ise bırakın tatili evlerinden dışarı bile çıkamıyor.