Ülkemizde kısa adıyla TÜİK olarak bilinen Türkiye İstatistik Kurumu diye bir kurum var.

Memurun, işçinin, emeklinin alacağı zamlar bu kurumun yaptığı değerlendirme ve açıkladığı enflasyon oranına göre tespit ediliyor.

Neyi nasıl yapıyor bilinmez ama enflasyonu hep gerçeğinin en az yarısı kadar açıklıyor.

Bu da yukarıda belirttiğim kesimlerin alacağı zamma etkiliyor.

Alacakları zammın yine en az yarısı kadar az zam alıyorlar.


***


Önümüz Temmuz ayı, çalışana, emekliye yine zam yapılacak.

Seçim öncesi yüzde 40’lar 50’ler havalarda uçuşuyordu.

Bakalım ne olacak göreceğiz.

Bir de asgari ücret konusu var.

Açlık sınırının çok altında seyreden bu ücret de ne olacak belli değil.

Yeni kabine öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapan Vedat Bilgin, “Asgari ücreti temmuzda reel alım gücünü koruyacak şekilde düzenleyeceğiz. Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek seviyeye çıkaran bir düzenlemeyi ocak ayında yaptık. Temmuzda da aynısını yapacağız. Aşağı yukarı 500 dolar bazında bir oran olacak. Çalışmalarımız hazır” demişti.


***


Bunu söyleyen alelade biri değil devletin Çalışma Bakanı.

Devlette devamlılık olduğuna göre söyledikleri yeni Çalışma Bakanı tarafından söylenmiş gibi sayılmaz mı?

Şimdi ne oldu?

Asgari ücretin temmuzdaki ara zamla birlikte 500 dolar seviyesine çıkacağına yönelik resmi açıklamalar, seçim sonrası döviz kurundaki sert artışla birlikte sessizliğe gömüldü.

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, "Çalışmalarımız hazır" demişti ama seçim sonrası hiçbir yetkili 500 dolara değinmedi.

Öte yandan işveren kesimi Türkiye’de yaşıyoruz, burada TL konuşulur diyerek, Bakanın söylediğini bir anlamda çöpe atmış oldu.

Hani devlette devamlılık.


***


Eskişehir milletvekili Utku Çakırözer, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada,

“TÜİK Mayıs ayı enflasyonunu aylık yüzde 0,04, yıllık yüzde 39,59 olarak açıklarken, yılın ilk 5 aylık enflasyonu da yüzde 15,26 oldu. Bilim insanlarından oluşan Enflasyon Araştırma Grubu ise aylık enflasyonu yüzde 7,35, yıllık enflasyonu da yüzde 109,01 olarak hesapladı. İşçi, emekli ve emekçilerin ücret, aylık ve maaş artışlarındaki oran TÜİK’in enflasyon rakamlarına göre belirlenirken, rakamların düşük gösterilmesi tepkilere neden oldu. İktidarın baskısı altındaki TÜİK rakamları düşük göstererek emeklinin, emekçinin alın terini gasp ediyor! Bu yapılan milyonların ekmeğinden, sofrasından çalmaktır” diye bir çıkış yaptı.


***


Hiç yadırgamamak lazım, TÜİK bunu hep yapıyor.

Ama onlar ne yapsın.

Halkımız böyle istedi.