Aydın’ın Çine ilçesine bağlı Alabayır Mahallesi’nden taşımalı eğitim çerçevesinde okula giden 7 yaşındaki Elif Yıldırım, sabah karanlığında evden çıkıyor. Servise binmek için yağmur ve soğukta, köpekler, domuz ve tilkilerle karşılaştığı 1.5 kilometrelik yolu yürüyor.

Annesi, 7 yaşındaki kızı Elif Yıldırım'ın artık okula gitmek istemediğini belirterek, küçük çocuğun bir günlük okul yolu macerasını sosyal medyada paylaştı.

Mahallelerinin okula uzak olması nedeniyle kızının okula gitmek için çok erken uyandığını, kalıcı yaz saati uygulaması nedeniyle zifiri karanlıkta yola çıktığını söyleyen anne Yıldırım, kendi çocuğu ile benzer sorunları yaşayan çocukların okuldan soğuduğunu dile getirdi.

***

Küçük kızının okula gitmek için bir sürü tehlikeyi göze aldığını söyleyen Bahar Yıldırım,  “Öğrenci servisi yolun bozuk olduğunu öne sürerek evimize kadar gelmiyor, 1.5 kilometre öteden kızımı alıyor. Okul uzakta olduğu için zaten erken kalkan kızımla, daha da erken kalkıp o 1.5 kilometrelik yolu yürümek zorundayız. O karanlıkta domuz, köpek, tilki gibi hayvanları gören kızım korkuyor. Yağmurda, çamurda, soğukta her gün gidiş geliş 3 kilometre yol yürüyor. Serviste geçen süreden sonra okula ulaştığında perişan halde oluyor” diyerek önceki gün sabah önüne çıkan domuzdan çok korktuğu için artık okula gitmek istemediğini söyledi.

***

Yukarıdaki haberi okuduğumda hele de videosunu izlediğimde “Tasarrufunuz batsın” demekten kendimi alıkoyamadım.

Ne kadar tasarruf edildiği ya da tasarruf edilip edilmediği de bilinmeyen ve bir inat uğruna yıllardır sürdürülen bu uygulama artık kaldırılmalı ve çocuklar biraz olsun rahata kavuşturulmalı.

***

Son günlerde öğretmen kuruluşları da konuyu ele alarak eylemler yapmaya başladılar.

Çocukların çektiği sıkıntıya dikkat çekmek için de karanlıkla bu eylemlerini gerçekleştirdiler.

Yetkililer artık bu sesleri duymalı.