Dünyada gıda açısından kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olmaktan çıkalı çok oldu.

Tarım ürünlerinde neredeyse her şeyimiz ithal.

Ülke sınırları içinde yapılan üretimde de çeşitli sıkıntılar yaşanıyor.

Uygulanan tarım politikaları nedeniyle çiftçi çok sayıda ürünü artık ekmiyor.

Çünkü ektiğinden para kazanamıyor, hatta zarar ediyor.

Zaten köylerdeki nüfus da uzun süredir şehirlere göç ettiği için çitçilik ölmüş durumda.

Çiftçiden geçtik artık tarlalarda çalışacak işçi bile bulunamıyor.

***

Çitçi zaten kalmadı, kalan da işçi bulamıyor.

Bu ne demek?

Tarımsal üretimin giderek düşmesi anlamına geliyor.

Eskiden daha çok doğu ve güneydoğu bölgelerinden çalışmak için sezonluk tarım işçileri gelirdi demek artık onlar da kilometrelerce yok kat edip gelmek niyetinde olmadıkları için işçi azalmış.

Bir çiftçi bakın ne diyor.

“Marul, maydanoz, tere, roka, dere otu ve pırasa gibi yeşillik dediğimiz ürünleri yetiştiriyoruz. Tarımda işçi sıkıntımız var. Eskiden tarım için herkes bahçelere gelmek istiyordu ama artık bu şartlardan dolayı kimse gelmek istemiyor. Son 5 senedir bu şekilde. Yevmiyeler asgari ücrete tekabül ediyor, günlük 600 lira civarında değişiyor. İşçi sıkıntısı bizi her konuda etkiliyor. Mesela 1 haftada bitecek işimiz işçi az olduğu için 20 gün sürüyor. Bu da bize sıkıntı oluşturuyor. Hem üretimde hem de sevkiyatta sıkıntı yaşıyoruz. Eskiden 20 işçimiz vardı şuan 10 işçi bile zor geliyor. İşçiler artık tarım işiyle uğraşmak ve gelmek istemiyorlar. Zaman zaman mevsimlik işçiler de geliyor. Onlar da bu ay sonunda Eskişehir’e gelmeye başlarlar. İşçi bulunmazsa herkes işini görmek için fiyatları yükseltecek, durum bunu gösteriyor.”

***

HAYIRLI OLSUN  

Eskişehir’in ilk özel televizyonu Kanal 26 sahip değiştirdi.

Yaşar Abacı ve merhum İlhan Yalçın tarafından 32 yıl önce kurulan Kanal 26’nın ilk kuruluş günlerini hatırlıyorum.

O zamanki zor koşullarda yayın hayatına başlayan televizyon bu günlere kadar geldi.

Çok sayıda programına da katılmıştım.

Şimdi çok daha iyi imkanlara sahipler.

Kanal 26’nın yeni sahibi iş insanı Gökhan Yıldırım oldu.

Hayırlı, uğurlu olsun

Medya sektöründe Sağlı Sollu Haber ve Eskişehir İlk Haber internet siteleri, haftalık Eskişehir İlk Haber Gazetesi’nin de sahibi olan Gökhan Yıldırım “Objektif habercilik anlayışıyla tüm kişi, kurum ve kuruluşlara eşit mesafede yaklaşacağız. Eskişehir'in menfaatine olacak her türlü konuda şehrimizden yana tavrımızı hiç çekinmeden ortaya koyacağız. 32 yıllık başarı dolu çizgisinden sapmadan, Kanal 26’nın yayıncılık anlayışına ve basın ahlak ilkelerine bağlı kalıp, bayrağı daha yukarı taşımak için var gücümüzle çalışacağız. Bu önemli hamlemizin Eskişehir medya dünyasında yeni bir dönemin başlangıcı olacağına inanıyoruz" dedi.