Kanatlı AVM önünde gerçekleştirilen eylemde Sol Parti İl Başkanı Mert Yedek, basın açıklaması yaptı. Asgari ücret komisyonu ilk toplantısını geçtiğimiz hafta gerçekleştiğini hatırlatan Yedek, 18 Aralık, ikinci toplantısını yapacağını belitti.  Yedek, “Bu komisyonun bir tarafı patron temsilcileri ve patronlar ne istediyse veren AK Parti'nin Çalışma Bakanı’nın başında olduğu hükümet heyetidir. Diğer taraf ise işçiyi temsilen o masada oturmasına rağmen pazarlığı açlık sınırından başlatacaklarını söyleyerek işçilerin iradesine ve gerçek taleplerine gözlerini kapatan Türk-İş heyetidir. Bu düzlemde, asgari ücret görüşmeleri, insanca yaşam talebiyle daha çok sömürme hırsının uzlaşamayacağını bugün bir kez daha gözler önüne seriyor. Asgari ücret görüşmeleri, açgözlü sermayenin emekçilere sefalet dayatmaktan başka bir amacı olmadığını gösteriyor. İnsanca yaşamak ve haklarımızı kazanmak için işçiler, köylüler, emekliler, tüm emekçiler olarak birleşerek mücadele etmekten başka bir yol yok” dedi. 

asgari-ücret-eylemi2

‘YÜZ GÜLDÜRECEK ÜCRET BELİRLENMEYECEK’

Asgari ücretin yılda bir kez belirlenmesinin on iki aylık soygun ve sefalet anlamına geldiğini savunan Yedek, Türkiye'de asgari ücretli çalışanların oranın yüzde 50'lere, asgari ücret civarında ücret alanların oranı ise yüzde 70'lere dayanmış durumda olduğunu dile getirdi. Yedek, “Türkiye asgari ücretliler ülkesine dönüşmekte ve emekçi halk her geçen gün yoksullaşmaktadır. Asgari ücretin ortalama ücrete dönüştüğü bu tablo hesaba katıldığında bu tüm emekçiler için sefalet anlamına gelmektedir. Bir avuç sömürücü adına iktidarı yürütenlerin emekçilerin yüzünü güldürecek bir ücret belirleyemeyeceği açıktır” sözlerini kaydetti. 

asgari-ücret-eylemi3

‘HAKKIMIZI BİRLEŞEREK KAZANALIM’

 Asgari ücretin anayasada yer aldığı şekilde insanca bir yaşamı sağlayacak düzeye çekilmesi gerektiğini aktaran Yedek, enflasyondan kaynaklı tüm kayıpların ay ay telafi edilmesi gerektiğini kaydetti. Yedek, “ İşçilerin emeğiyle, kanıyla, canıyla büyüyen ekonomiden tüm çalışan ve emeklilere refah payı garanti edilmelidir. Açgözlü sermayenin ihtiyaçlarını çoğulculuk kisvesi altında meşrulaştırmaya çalışan anti-demokratik komisyon yapısı değişmeli, çalışanların yarısına ulaşan asgari ücretlilerin seslerini doğrudan duyuracağı gerçek bir sözleşme yapısına geçilmelidir. Tekel kârlarıyla, teşviklerle, vergi muafiyetleriyle semiren patronlardan servet vergisi alınmalıdır. Açlığa mahkûm edilen emeklilerin ücretleri, en düşük emekli aylığı asgari ücret olacak biçimde belirlenmelidir. İşçiler, köylüler, emekliler, emekçiler olarak insanca bir yaşam için asgari ücret hakkımızı birleşerek kazanalım” ifadelerini kullandı.  Eylem katılımcıların AK Parti aleyhinde sloganlar atmasıyla sona erdi.(Ufuk Azbay)