Toplumun büyük bir kesimi geçinememekten yakınıyor.

Bu konuda çalışan kesimler düzenledikleri eylemlerle haklarını aramaya, seslerini duyurmaya çalışırken, bu ülkenin sessiz çoğunluğu emekliler ise ne yapacaklarını şaşırmış durumda.

En düşük emekli maaşının 3 bin 500 lira olduğu ülkemizde emeklilerin sadece aldıkları bu maaşla geçinmeleri zaten mümkün değil.

Bir çok emekli ailesini geçindirmek, çoluk-çocuğuna bakabilmek üzere ek iş yapıyor ya da ek iş arıyor.

Şu günlerde emeklilerin maaşlarına yapılacak 2023 zammı konuşuluyor.

Emekli kuruluşları birbiri ardına görüşlerini ve maaş zammı önerilerini sunarken, siyesiler de boş durmuyor.

Özellikle de muhalefete mensup siyasiler.

***

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç'un imzasını taşıyan kanun teklifi, Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik öngörüyor.

Teklifle, emekli aylıklarının da net asgari ücret seviyesine yükseltilmesi, işçi emeklilerinin toplu iş sözleşmelerinden kamu emeklileri gibi yararlanabilmesi, işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylık ve gelir artışlarında milli gelirdeki artıştan pay alabilmeleri amaçlanıyor.

***

CHP’li milletvekilleri teklifin gerekçesinde, AKP'nin yanlış ekonomi politikalarıyla enflasyon ve hayat pahalılığının tahammül edilemeyecek boyutlara tırmandığını öne sürüyorlar.

TÜİK rakamlarına göre enflasyonun yüzde 80'in üzerine çıktığı, vatandaşın enflasyonuna göre yüzde 200’leri bulduğu,  elektrik, doğal gaz ve su faturalarının arttığı, konut kiralarının ise baş edilemeyecek noktalara ulaştığını ifade ediyorlar.

Gerekçede, "Bu sorunlar karşısında AKP etkili önlemler alamamış, özellikle emeklileri açlık sınırının çok altında bir gelirle yaşamaya mecbur bırakmıştır. Bu tablonun tersine çevrilebilmesi için emeklilerin aylık gelirleri ile bayram ikramiyelerinin iyileştirilmesi emeklilere borcumuzdur." ifadeleri yer alıyor.

***

Son zamanlarda kamuoyunda bir takım sorunların çözümünün Kılıçdaroğlu’nun çıkışlarında olduğu görülüyor ya.

Bilindiği gibi bir çok sorun konusuda Kılıçdaroğlu bir açıklama yapıyor, ardından iktidar o sorunun çözümüne yönelik adımlar atıyor.

Şimdi sıra emeklilerde.

Emekliler maaşlarına yapılacak zam konusunda da Kılıçdaroğlu’ndan medet umuyorlar.

Ve bu konuda bastırmasını istiyorlar.