Eskişehirli ya da Eskişehir’den yetişen sendikacıların Türk sendikacılık hayatındaki başarıları bilinir.

Çeşitli sendikaların Eskişehir Şubelerinde görev yapıp, sonradan genel merkezlere giderek üst seviyelerde görev yapan hatta Genel Başkanlık görevlerinde bulunan sendikacılarımız hep oldu olmaya da devam ediyor.

Bu sendikacılar sendikacılığın tam anlamıyla yapıldığı yıllarda çok daha başarılı oldular.

Bu arada efsane genel başkan Cevdet Selvi’yi de unutmamak lazım.

İşte onların belki de ilki Sadık Şide idi.

Önceki gün 94 yaşında hayata veda etti.

***


Sadık Şide Eskişehir sendikacılığı için efsane isimlerden biriydi.

1928 yılında doğan Sadık Şide, 1949 yılında Devlet Demiryolları Eskişehir Cer Atölyesine işçi olarak girdi. 1951 yılında Şeker Fabrikasına geçti. Sendikacılığa burada başladı. 1960 yılında Sendika Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

Şeker-İş Sendikasının uzun yıllar Genel Başkanlığı görevini yaptı.

Şeker Fabrikaları İşçileri Federasyonu'nun kuruluşunda, Türk-İş Temsilciler Meclisinde, III. Çalışma Meclisi ve İşçi Sigortaları Genel Kurulu'nda Eskişehir temsilcisi olarak görevde bulundu. 1974 yılında Türk-İş Genel Sekreteri oldu. 1978 yılında Ecevit Hükûmeti'yle işçiler adına Toplumsal Antlaşmayı imzaladı. 1980 yılında bu anlaşmayı, işçi haklarının çiğnenmesine yol açtığı gerekçesiyle yok saydıklarını açıkladı.

***


Türk-İş’in efsane Genel Sekreteri olarak yıllarca işçiler için mücedele verdi.

Sadık Şide’nin Bakanlık dönemi de oldu.

Şide, Sadi Irmak’ın 17 Kasım 1974 tarihinde kurduğu 38. Hükümet ile Bülend Ulusu’nun 21 Eylül 1980’de kurduğu 44. Hükümet’te Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yaptı.

12 Eylül 1980 sonrasında kurulan Ulusu Hükûmetinde Sosyal Güvenlik Bakanlığına getirilmiş, 13 Aralık 1983 tarihine kadar bu görevde kaldı aynı zamanda Türk-İş Genel Sekreterliğini de sürdürdü.

Sadık Şide'nin bakan oluşunun Türk-İş İcra Kuruluna sert tartışmalarına yol açtığına ilişkin bir haber Türk-İş Yönetim Kurulu tarafından yalanlanmış ve yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmiştir: "Yönetim Kurulumuz, tam bir bütünlük içinde, Sayın Şide'nin Sosyal Güvenlik Bakanı olarak Hükûmette görev almasının işçi hakları ve çıkarları yönünden taşıdığı önemi iyi bilmekte ve kendisini tam bir dayanışma ile desteklemektedir."

***


Kendisini emeklilik günlerinde tanıdım.

Ankara’da faaliyet gösteren Eskişehirliler Derneği’nin Başkanlığını yapıyordu.

Bir grup Eskişehir sevdalısı tarafından kurulan bu dernek uzun yıllar çok iyi etkinlikler yaptı, Eskişehir’in Başkent’te ve Türkiye’de daha iyi tanınmasına neden oldu.

Ankara’daki Eskişehirli siyasetçilerin ve bürokratların kaynaşmasında büyük rolü oldu.

Sadık Şide de bu derneğin başında toparlayıcı bir ağbi olarak görevini yaptı.

O yıllarda derneğin çalışmalarını tanıtmak ve duyurmak amacıyla aylık bir yayın organı çıkarıyorduk.

Kendisi bu konuda çok hassastı. Derginin yayın aşamasında sık sık benimle temas kurarak, en iyi şekildi yayınlanması için çaba gösterirdi.

Eskişehir sevdalısıydı, Allah rahmet eylesin, ışıklar içinde uyusun.