Tepebaşı Belediyesi’nin uygulama alanı Yaşam Köyü olan REMOURBAN - Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesi’nde sona gelindi. Projenin iki bölümden oluşan son konferansı online olarak yapıldı.

Tepebaşı Belediyesi'nin 5 yıldır yürüttüğü 7 ülkeden 22 ortaklı REMOURBAN - Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesi'nin 3’üncü ve son konferansı 'Kentsel Dönüşümde Yeni Bir Dönemin Başlangıcı' temasıyla sabah uluslararası, öğleden sonra ise Türkiye bölümü olarak video konferans sistemiyle gerçekleşti.

Yağışlı hava Eskişehir’i tekrar etkisi altına alacak Yağışlı hava Eskişehir’i tekrar etkisi altına alacak

Avrupa Komisyonu Proje Sorumlusu Georg Houben'un açılışı ile başlayan uluslararası konferansta, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Nottingham Kent Konseyi Genel Başkan Yardımcısı Cllr Sally Longford, Valladolid Belediye Başkanı Puscar Puente, Alderman ve Seraing AREBS Başkanı Déborah Géradon ve Miskolc Belediye Başkanı Pál Veres birer konuşma yaptı. Başkan Ataç konuşmasında, “Şehirlerimizde sürdürülebilir bir yaklaşım benimseyerek, daha az kaynakla daha iyi sonuçlar elde edebilir, sosyal ve sağlık yatırımlarını artırabiliriz. Benim bakış açımdan, REMOURBAN, geleneksel şehirleri akıllı şehirlere dönüştürmek için 21. yüzyılın en büyük zorluklarından birini ele alarak önemli bir devrim yaptı. Bu proje bizi tüm Tepebaşı sakinleri için yaşam kalitesini iyileştiren istediğimiz sonuçlara getirdi. REMOURBAN'ın yarının şehirleri için Küresel Akıllı Şehir Modeli olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı. Başkanların yarının kentleri için verdiği önemli ve anlamlı mesajlarından sonra Belediye Başkanları Küresel İklim ve Enerji Sözleşmesi (GCOM) Strateji ve Operasyon Direktörü Andy Deacon, "Akıllı ve Sürdürülebilir Şehirler için İtici Güç Olarak Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (SECAP)" başlığıyla şehirlerin ve özellikle de belediyelerin bu bağlamda izlemesi gereken yollar hakkında detaylı ve kapsayıcı bir bilgilendirme yaptı.