Hasan Polatkan Havaalanı konusunda iktidar milletvekillerinin de ellerini taşın altına koyması gerektiğini belirtmiştik.

CHP’li Utku Çakırözer de bu konuda birlikte hareket etme çağrısında bulunmuştu.

Bu arada Belçika’dan binip Eskişehir’e gelmek isteyen ilk yolcu grubunun Zafer Havaalanına indiğini de öğrendik.

Bu yolculuğu yaşayanların “Bir daha kesinlikle Zafer Havaalanına gidecek uçaklara binmeyiz. İstanbul’a ineriz daha iyi” dediklerini de yakınları aktarıyor.

Bu konuda başta muhalefet milletvekilleri olmak üzere Belediye Başkanları, bazı siyasi partiler, Sivil Toplum Kuruluşları görüşlerini açıklamış ve tepkilerini koymuştu.

***

İktidara mensup milletvekillerinden Nabi Avcı ve Emine Nur Günay önceki akşam, AKP İl Başkanı Zihni Çalışkan’ın da katılımıyla bir basın toplantısı gerçekleştirdi ve görüşlerini paylaştılar.

Hasan Polatkan Havalimanı ile ilgili açıklama yapan Milletvekili Nabi Avcı, Binali Yıldırım ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile yaptığı görüşmeleri anlattı.

Bakan ile dün itibariyle bir görüşme daha yapacaklarından söz etti.

Avcı, “Hasan Polatkan Havalimanı’nın durumuyla ilgili ilk duyumlar bize ulaştığından itibaren gerek ben, gerek Emine hocam, gerek il başkanımız, gerek MKYK üyemiz Burhan Bey'in bu konularla ilgili girişimlerde bulunduğunu zaten biliyorsunuz. Havalimanıyla ilgili çekincelerimizi Binali Yıldırım'a

1 Mart’ta yapılan İl Danışma Toplantısı’ndan sonra valilikte yapılan toplantıda enine boyuna anlattık. Özellikle Avrupa’dan gelen yolcular ve turizm acentelerinin tercihlerini Hasan Polatkan’dan yana kullandıklarını, çünkü Eskişehir’de ciddi miktarda Emirdağlı nüfusu olduğunu, Avrupa’dan gelenlerin öncelikli olarak Eskişehir’deki havalimanına değil, Eskişehir’e geldiklerini, çünkü Eskişehir’de evleri olduğunu söyledik. Zafer Havalimanı’nda onlar açısından çeşitli ulaşım problemleri var. Eskişehir onlar için daha rahat oluyor. Bir takım yapay girişimlerle Hasan Polatkan’ın yolcusunun Zafer Havalimanı’na aktarılacağı düşüncesinin yanlış olduğunu da aktardık. Bu yolcular Sabiha Gökçen’e iner ve oradan Eskişehir’e gelir. Zafer Havalimanı’nı canlandırmak isterken iki adet atıl durumda havalimanı oluşmasına sebep olma tehlikesi var. Bunun hesabının iyi yapılması gerekiyor. Bunların tamamı 1 Mart’ta Binali Yıldırım’a anlatıldı. 16 Mart’ta AK Parti Genel Merkezi’nde Ulaştırma Bakanı, AK Parti Milletvekilleri ile toplantı yaptı. Oraya katıldım. O toplantıda bakanımıza Eskişehir’in ulaşımla ilgili sorunlarını anlattım. Bizim projelerimizi hızlandırmalarını istedim. Ulaştırma Bakanımız notlarını aldı ve gerekeni yapacağı konusunda bizde kanaat oluştu” dedi.

***

Bu basın toplantısından anladığımız kadarıyla iktidar milletvekilleri de konunun üzerinde çalışmış.

Ancak pek etkili oldukları söylenemez.

Çünkü Hasan Polatkan’a inecek yolcular Zafer Havaalanına inmeye başladılar bile.

Bu aşamadan sonra yapılacak görüşmeler ne kadar etkili olacak önümüzdeki günlerde göreceğiz.