Hasan Polatkan Havaalanı sorunu çözüldü.

Önce sorunu getirenler sonra da çözüme katkı yaptı.

Ulaştırma Bakanlığı, Zafer Havaalanındaki zararı biraz olsun azaltmak amacıyla

yurt dışından inişlerin Hasan Polatkan’a yapılması için baskı uygulamıştı.

Konunun gündeme gelmesiyle Eskişehirliler buna şiddetle karşı çıktı.

Başta CHP’li milletvekilleri olmak üzere Belediye Başkanları, Oda Başkanları ve Sivil Toplum Kuruluşları yaptıkları açıklamalarla bu uygulamaya karşı çıktılar.

İktidara mensup milletvekillerinin de bu konuya el atmaları istenmişti.

Nitekim geçtiğimiz günlerde Nabi Avcı, beraberinde Emine Nur Günay ve İl Başkanı Zihni Çalışkan’ın katıldığı basın toplantısında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Hasan Polatkan Havalimanı durumunu görüşmek üzere randevu aldığını belirtmişti. 

***

Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Nabi Avcı ve Prof. Dr. Emine Nur Günay, AK Parti MKYK Üyesi Burhan Sakallı, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan ile AK Parti Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Murat Özcan, Ankara’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakan Yardımcısı Enver İskurt, Sivil Havacılık Müdürü Prof. Dr. Kemal Yüksek ve Bakan Danışmanı Melih Özyardımcı ile bir araya geldiler. Görüşmelerden Hasan Polatkan Havalimanı ile ilgili seferlere devam kararı alındı. Toplantının bir diğer olumlu sonucu da mevcut havalimanının gerek teknik altyapısının gerekse güvenlik donanımının güncelleştirilmesine ilişkin sağlanan mutabakat oldu. Alınan karar sonrası Eskişehir heyeti, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismalioğlu’na teşekkür dileklerini ileterek, çalışmalarında kolaylıklar dilediler.

Bir anlamda sorunu çıkaranlar sonradan da çözümünü buldular.

***

Hasan Polatkan Havaalanının durumu sadece Eskişehir kamuoyunda değil Ankara’da da tartışılır duruma gelmişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çözümün bulunduğu gün grup toplantısında Zafer Havaalanının geçmişini de hatırlatarak görüşlerini şöyle paylaşmıştı.

" Zafer Havaalanın açığını kapatmak için şimdi Eskişehir Havaalanını kapatıyorlar. Yılmaz Büyükerşen o havaalanını devletten, hazineden bir kuruş almadan yapmıştır. 100 bin yolcusu var oranın, yurt dışından gelenler, buradan gidenler… Şimdi orayı kapatıyorlar, diyorlar ki ‘siz buraya inmeyeceksiniz, buradan gitmeyeceksiniz.’ E ne olacak? ‘Gideceksiniz Kütahya'ya, oradan bineceksiniz.’ Niye? ‘Çünkü orada açığımız var. 208 milyon avro ödeyeceğiz orada.’ İyi de siz bunu yaparken Eskişehirlilere sordunuz mu? Eskişehirlilerin iznini aldınız mı? Eskişehirlilerin hepsine seslenmek isterim. Elinizi vicdanınıza koyacaksınız. Hasan Polatkan Havaalanı sizin ananızın ak sütü gibi size helaldir. Hiç bir yerden 5 kuruş alınmadan yapılmıştır. Havaalanının iktidar sahipleri tarafından birilerine peşkeş çekilmesine izin vermeyin."

Kılıçdaroğlu’nun grup konuşmasını yaptığı günün akşamında da sorun çözüldü.

***

Yapılan bir iş doğruysa ona da doğru demek gerekir.

Evet sorunu kendileri yarattı ama sonunda doğruyu da buldular.

Buna Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli,

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile yapılan görüşme sonucunda Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanın seferlere kapatılmasıyla ilgili yaşanan sorunun çözülmesinin şehir ekonomisi adına doğru bir karar olduğunu söyledi.

Başkan Nadir Küpeli, “Alınan bu kararla havalimanımız Eskişehir ekonomisine ve sanayisine katkı sağlamaya devam edecektir. İlerleyen yıllarda havalimanımızın artan yolcu potansiyeliyle ülkemizin önde gelen havaalanlarından biri olduğunu herkes görecek” dedi.

Umuyoruz bir daha sorun çıkarılmaz.