Bayram süresince evlerde konuşulan konuların başında Covid vakalarının artışı geliyordu.

Bayram ve tatili sonrası ne olacak hepimiz yaşayıp göreceğiz.

Yine ekonomiye dayalı olarak uzatılan Bayram tatili nedeniyle gidemeyenler gidemedi ama bulundukları şehirlerden tatil yerleri başta olmak üzere aile ziyaretlerine gidenlerin sayısı hiç de az değildi.

Geçtiğimiz Haziran ayında sanki pandemi bitmiş gibi davranmaya başladık.

Yasakların çoğu kalkmıştı ama var olanlar da bu ayda iyice kalktı.

Şimdi bu aceleci kararların sonuçlarını görüyoruz.

***

Bayram öncesi ziyaretine gittiğimiz Eskişehir Tabip Odası Başkanı Muharrem Şenel ile doğal olarak bu konularda konuşulmuştu.

Şimdi biraz Sayın Şenel’e kulak verelim.

“Haziran ayıyla beraber Covid pozitif sayılarının 1000’in altına düşmesi nedeniyle toplu taşımada ve kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sadece sağlık kuruluşlarında ve hastanelerde maske takılmasının zorunlu olduğunu açıkladı. Kısıtlamaların kalkmasıyla beraber son günlerde Covid-19 vakalarında artış olduğu ve sonbaharda yeni bir dalganın gelebileceği tartışılmaya başlandı. Kapalı alanlarda ve toplu taşımada maske takılması hala gerekiyor”

***

“Artan vakalara karşılık aşılama oranları sabit kaldı. 31 Mayıs 2022’den sonra Sağlık Bakanlığı güncel verileri vermemeye başladı ve haftalık veriler verilmeye başlandı. 31 Mayıs’ta 1000’in altına düşmüş günlük vaka sayıları ne yazık ki son 1 haftada 26 bin 650 civarına çıktı. Bu da günlük 3500-4000 arası yeni vaka görülüyor demek. Bu da Dünya Sağlık Örgütü verileriyle uyumlu. Dünya Sağlık Örgütü de geçen hafta yaptığı açıklamada 110 ülkede özellikle bu Covid-19’un alt varyantları olan BA4 ve BA5 varyantlarında bir artış olduğunu ve bütün ülkelerin daha dikkatli olması gerektiğini önerdi. Bütün dünyada da ülkelerin en az yüzde 70 aşılama oranlarına gelmeleri gerektiğini belirttiler. Biz de şöyle bakıyoruz; bizim ülkemizde şu anda 2 aşı olanların oranı yüzde 68’lerde. 2 aşı, tam aşılı kabul ediliyor ama bizce tam aşı kabul etmemek gerekiyor. Tamamlayıcı 3’lü doz aşı olanları tam aşılı kabul etmemiz gerekiyor. Şu anda ülkemizde yüzde 44 oranında bir aşılama oranımız var. Yani yüzde 72’li oranlara gelmemiz için daha çok yol almamız geliyor”

***

Hastanelerde bile birçok kişinin maske takmadığını görüyoruz. Ekonomik nedenlerle, turizm sezonu nedeniyle çok çabuk, bir anda her şey serbest bırakıldı. Önce sadece toplu taşıma ve hastanelerde maske zorunluluğu varken, son dönemde maske zorunluluğu toplu taşımalarda da kaldırıldı. Sadece hastanelerde var. Ama hastanelerde de hastalarımızın çoğu uymuyorlar bu kurala. Bazen uyarıyoruz. Bizimle tartışmaya giriyorlar. Hepimizin çok daha dikkatli olması gerekiyor. Bence toplu taşımalarda denetimlerin daha sık olması ve maske takmanın zorunlu hale getirilmesi gerekiyor. Hatta alışveriş merkezlerinde de maske takma zorunlu hale getirilmeli. Bundan başka türlü korunamayız. Aşılama da çok çok azaldı. Ben herkesi uyarıyorum. Ne kadar serbest olsa da özellikle toplu taşımalarda ve alışveriş merkezlerinde muhakkak maske takılsın ve mesafeye dikkat edilsin.”

***

Tabip Odası Başkanı Muharrem Şenel, bunları söylüyor. Vaka sayılarının artışı hatırlatma dozunu da beraberinde getirdi. Toplu taşımada maske kullananların sayısı da artıyor.

Kendimiz ve herkes için maske takmaya devam edelim.