Eskişehir hafta sonunda önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı.

CHP’li Büyükşehir Belediyelerinin düzenli olarak gerçekleştirdikleri toplantıların bu ayki buluşması Eskişehir’de yapıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in mazeretleri nedeniyle katılamadıkları toplantıda diğer Başkanlar hazır bulundu.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada, “Büyükşehir Belediye Başkanları olarak düzenli aralıklarla gerçekleştirdiğimiz toplantılarımız için Cumhuriyet aşığı, Anadolu’nun çağdaş şehri Eskişehir’de bir araya gelmekten dolayı çok mutluyuz” kelimeleri anlamlıydı.

***

Ülkenin sorunları büyük, özellikle almış başını giden enflasyon, art arda gelen akaryakıt zamları, elektrik, doğal gaz gibi ürünlerin fiyatlarının sürekli artması vatandaşları etkilediği gibi Belediyeleri de zora sokuyor.

Toplantının gündem maddelerinden biri de artan fiyatlardı.

Bu konuda sonuç bildirgesine yansıyan sıkıntılar da şöyle dile getirildi.

“Toplantımızda belediyecilik çalışmalarımızda iş birliği kararlılığımızı bir kez daha vurgularken; mevcut ekonomik tablo, yoksulluk, akaryakıt ve katlanılamaz hale gelen enerji giderleri başta olmak üzere artan maliyetler ve ekonomik krizin boyutlarını ele aldık. Akaryakıtta ardı ardına gelen zamlar ile toplu ulaşımda artık otobüslerin, dolmuşların, taksilerin tekerinin döndürülemez olduğunu görmekteyiz. Maliyetlerdeki inanılmaz artışa karşın hükümetin bu alanda belediyelere ek kaynak ayırması, akaryakıt konusunda destek sağlanması, ÖTV ve KDV’nin kaldırılması tekliflerinin dikkate alınması gibi konularda çalışma yapılması gerekmektedir. Su temini ve toplu taşıma başta olmak üzere, üretilen hizmetlerin tümünde enerji ve akaryakıt giderleri tahammül edilemez hale gelmiştir.”

***

Başkanların verdiği önemli mesajların başında bu sıkıntılar geliyordu.

Bu sıkıntıların çözüm önerilerini de sundu Büyükşehir Belediye Başkanları.

Başka konulara da değinildi.

CHP’li belediye başkanları üzerinden medyada sürekli suni siyasi gündemler yaratılmasını manidar ve art niyetli gördükleri belirtildi.

Gençlerin sosyal yaşamlarının bir parçası olan konserlere, hatta sanatçılara dahi tahammül gösterilmediğinden söz edildi.

Gençlerin ülkeden gitmek istediklerine, umudu başka ülkelerde aradığına dikkat çekildi.

Bu durumun ülkemizin geldiği noktanın en can yakıcı örneği olduğu belirtildi.

Kentlerin demografik yapısını bozan, şehir ekonomisinde arz talep dengesini alt üst eden, belediyelerin tüm stratejik hizmet planlarını öngörülemez hale getiren sığınmacı sorununun da büyük bir soruna yol açtığı bildirildi.

Son dönemde giderek artan hayat pahalılığı nedeniyle, sosyal hayatın içerisinde yer alamayan gençlerin, anne ve babaları işsiz kalan çocukların yaşadıklarının derinden hissedildiği belirtilerek, onlara destek olmaya devam edildiği ifade edildi.

***

Son verilen mesaj da şöyleydi.

“Belediye meclislerinde halkın yararına olan projelerin kasten engellenmesi, sorunlara çözüm aradıklarını söyleyenler için gerçek bir samimiyet testidir. Bizlere güvenerek Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini veren değerli halkımız umutsuz olmasın. Ülkemizdeki hayat pahalılığı ve siyasal krizlere rağmen bu karanlık günleri birlikte aşacağız. Büyükşehir Belediye Başkanları olarak halkımızın üzerine çöken kara bulutları dağıtmak için hep birlikte canla başla, yılmadan, yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz”