Eskişehir bilindiği gibi bir öğrenci kenti.

Üç üniversitesiyle 100 bine yaklaşan öğrenci kapasitesiyle yüksek öğrenimin önemli merkezlerinden biri.

Kaldı ki öğrenci tercihlerine bakılırsa, Eskişehir’in yaşanabilir kentler arasında ilk sıralara girmesi öğrencilerin burayı tercih etmesinde önemli etken oluyor.

Ancak, Türkiye genelinde olduğu gibi Eskişehir’de de kiraların ve ev fiyatlarının astronomik şekilde artması öğrencileri ve ailelerini çok zor durumda bıraktı.

Kira artışları öğrencilerin tercihlerinde de etkili olmaya başladı.

***

Türkiye’de bulunan tüm eğitim kurumlarının listelendiği Neredeoku.com platformu 2023 üniversite yerleştirme trendlerini açıklarken, çarpıcı verileri, kira ve barınma fiyatlarındaki artış nedeniyle şehir dışındaki üniversite tercihlerinin üçte iki oranında azalabileceğini gösterdi.

Bunun yanı sıra artan vakıf üniversitesi fiyatları nedeniyle 2023 yılının kontenjanlarında büyük boşluklar yaşanabileceği belirtiliyor. Buna göre, 2022 yılında yüzde 83 olarak gerçekleşen yerleşme oranının bu yıl yüzde 75’lere gerilemesi bekleniyor.

***

Gerek mevcut öğrencilerin, gerekse yeni gelecek öğrencilerin büyük barınma sorunu yaşayacakları gün gibi ortada.

Ev sahipleri ile kiracılar arasında da çeşitli sorunlar yaşandığı da biliniyor.

Geçtiğimiz günlerde, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira uyuşmazlıklarında arabuluculuk yoluyla çözüme kavuşmasının önemini vurgularken, fahiş kira artışı ile ilgili son noktayı koydu. 1 Eylül’de kira davalarında zorunlu arabuluculuk döneminin başlayacağını belirten Tunç, konut kira sözleşmelerinde 1 Temmuz 2024 tarihine kadar yıllık kira artışının yüzde 25’i geçemeyeceğini açıkladı.

Umuyoruz, ev sahipleri ile kiracılar arasında fazla uyuşmazlıklar çıkmaz.