Eskişehir’in bir öğrenci kenti olduğu bilinir.

Araştırmalar sonucu da bu unvan tescilleniyor.

Daha önceleri de öğrenci dostu olarak seçilen Eskişehir son araştırmada da birinciliği başka illere bırakmadı.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi çok sayıda üniversitenin bulunduğu kentleri geride bırakan Eskişehir birinciliğe yine yerleşti.

Üniversitesi Araştırma Laboratuvarı (ÜniAr) tarafından 81 ildeki 126 devlet ve 73 vakıf olmak üzere 196 üniversitede öğrenim gören 47 bin 682 öğrenciden edinilen bilgilerle hazırlanan ‘Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri Araştırması’nın (ÖDÜŞ) 2022 yılı sonuçları yayınlandı. Sonuçlara göre Eskişehir, Türkiye’nin Öğrenci Başkenti olma unvanını beşinci yılda da kimseye kaptırmadı.

***

Prof. Dr. Engin Karadağ ve Prof. Dr. Cemil Yücel tarafından kurulan Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı, araştırmayı lisans düzeyindeki öğrencilerden geribildirimler toplayarak Türk Yükseköğretim Sisteminin gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyor. Üniversite öğrencilerinin deneyimlerini ve memnuniyetlerini anlama şehirlerin daha öğrenci merkezli olma yolunda bir yol gösterici olması açısından önem taşıyor. Araştırmada elde edilen bulgular, öğrencilerimizin daha bilinçli üniversite tercihleri yapmaları ve şehir yöneticilerimizin duyarlılıklarını artırmak amacıyla kamuoyuyla paylaşılıyor.

***

Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri (ÖDÜŞ) araştırmasına 2020 yılında

Covid-19 nedeniyle ara vermek zorunda kaldı. Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri sıralaması Türkiye’de Yükseköğretim alanında şimdiye kadar yapılmış en büyük ve yaygın araştırması olan Türkiye Üniversite Öğrenci Memnuniyeti Araştırması’nın (TÜMA) bir parçası.

Sonuçlara göre, ülkemizde öğrenciler öğrenim gördükleri sadece 31 şehirden memnuniyet hissediyor. Buna karşın 44 şehir öğrenci memnuniyeti konusunda bir duyarlılığa sahip olmayıp öğrencilerin bu şehirden ve halkından ciddi anlamda memnuniyetsizliği söz konusudur. Türkiye'nin üniversite öğrenci başkentleri Eskişehir, Ankara ve Antalya’dır. Bize göre üniversite şehri olmak sadece üniversite yönetimlerine bırakılmamalıdır. Belediye başkanları, valiler ve şehirlerin kurumsal paydaşları konuya ilişkin stratejiler belirlemelidir. Şehir, şehrin yaşantısı ve kültürü üniversitenin başarısında ve üniversitenin üniversite olarak adlandırılmasında vazgeçilmez bir unsurdur. Araştırmamızın üniversitelerin, aday öğrencilerin, velilerin ve politika yapıcıların veri ihtiyacını gidermeye katkıda bulunacağını ümit ediyoruz. Araştırma için herhangi bir kurum ya da kişiden finansal destek alınmamıştır” diye belirtiyorlar.

***

En yüksek ve ciddi memnuniyetsizliğin yaşandığı şehirler sırasıyla Ağrı, Bitlis, Uşak, Kars, Iğdır, Yozgat, Şırnak, Bayburt, Muş, Kilis, Bingöl ve Hakkâri’dir. Bu Şehirler gereken duyarlığa sahip değildir. Üniversite öğrencilerin en yüksek memnuniyet duyduğu şehirler sırasıyla Eskişehir, Ankara, Antalya, Çanakkale, Muğla, İstanbul, Aydın, Edirne ve Tekirdağ olarak belirlenmiş.

Türkiye’nin hangi kentinde olursa olsun, öğrenci velileri çocuklarını gönül rahatlığıyla öğrenim görmek için Eskişehir’e gönderebilmektedir.

Bu da Eskişehirliler olarak bizleri gururlandırmaktadır.