Pandemi döneminin mağdur sektörlerinden biri de basın sektörüydü.

Yaygın medya dediğimiz İstanbul çıkışlı gazetelerin çoğu iktidara yakın oldukları için bir şekilde çeşitli desteklerden yararlandılar.

Özel sektörün yanı sıra çoğunluk olarak kamu kurumlarından aldıkları ilan desteğiyle pek de fazla zorluk çektikleri söylenemez.

Ancak yerel basının durumu farklıydı.

Zaten kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan yerel basın önceden beri iktidarın uyguladığı bazı politikalar nedeniyle zorluklar yaşadılar.

Örneğin icra ilanlarının gazetelerde değil de başka mecralarda yayınlanması gibi.

Resmi ilanların yayınlarının kısıtlanması gibi.

Daha önceleri bir resmi ilan 4 kez, sonradan iki kez yapıldı, bu şekilde yayınlanırdı.

Yerel basının en önemli girdilerinden birinin resmi ilan olduğunu söylemeye gerek yok sanıyorum.

***

Pandemi döneminde bazı kolaylıklar da sağlanmadı değil.

Ama yeterli değildi.

İşte böyle bir dönemde Odunpazarı Belediyesi’nden yerel basına önemli bir destek geldi.

Odunpazarı Belediyesi, Başkan Kazım Kurt’un talimatı ile Eskişehir yerel gazetelerine destek olmak için ‘Meclis Karar Özetleri’nin resmi ilan alan yerel gazetelerde yayınlanmasına karar verdi.

Bu karar üzerine Başkan Kurt’u makamında ziyaret eden Basın İlan Kurumu İl Müdürü Arda Aşkın, gösterdiği hassasiyetten dolayı Başkan Kurt’ a teşekkür etti.

Odunpazarı Belediyesi’nin Meclis Karar Özetlerinin resmi ilan alan gazetelerde yayınlanmasına dair alınan kararın kendilerini mutlu ettiğini dile getiren Aşkın, Eskişehir gazetelerinin ekonomik olarak zor bir süreçten geçtiğini söyledi. Bu desteğin basın adına büyük anlam ifade ettiğini vurgulayan Aşkın, “Gazetelerimizin okuyucusuyla buluşmaya devam edebilmesi için önemli bir adım. Gösterdiği hassasiyetten dolayı Başkan Kurt’ a teşekkür ediyoruz” dedi.

***

Başkan Kurt ise , Eskişehir yerel basınının köklü bir geçmişe sahip olduğunu, yerel gazetelere artan maliyetlerden dolayı destek olmak amacıyla böyle bir karar aldıklarının altını çizerek, “Umarım, Eskişehir kendi gazetelerini okumaya devam edecek. Biz de gazetelerin çıkması, gazetecilerin de özgürce görevlerini yapabilmeleri için onlara destek olmaya devam edeceğiz” dedi. 

***

Bu fikir CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Marmaris’te düzenlediği “Anadolu Medya Buluşması”nda ilk kez dillendirilmişti.

Yerel gazetecilerin bir araya geldiği bu toplantılarda konu Kılıçdaroğlu’na aktarılmış, kendisi de mevzuatı da inceleyerek CHP’li Belediyelerin yardımcı olmasına katkı vereceğini söylemişti.

Bu durum ilk kez de İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanmıştı.

Şimdi Odunpazarı Belediyesi de böyle bir karar aldı.

Aynı kararı Tepebaşı ve Büyükşehir Belediyeleri ile CHP’li ilçe belediyelerinden de bekliyoruz.

Bu sıkıntılı dönemde biraz olsun yerel basına nefes olacaktır.