Önce durup dururken sorun çıkarıldı.

Aslında durup dururken değildi, uzun süredir Zafer Havaalanının müşteri garantisindeki yüzde 99’luk sapma, devletin zararı gibi konularda kafa yoran iktidar Eskişehir’deki yurt dışı uçuşların Zafer’e kaydırılması çaresini düşünmüştü.

Ve bunu uygulamaya geçirmek istediler, geçirdiler de.

Ancak Eskişehirlilerin ve yurt dışından gelen yolcuların tepkileri üzerine neler yapılması gerektiği düşünülmeye başlandı.

İktidarın Eskişehir milletvekilleri Eskişehir’de düzenledikleri basın toplantısında, Ulaştırma Bakanı ile görüşeceklerini gerekirse Cumhurbaşkanınla da görüşebileceklerini belirttiler.

Ertesi gün akşama doğru sorunun çözüldüğü haberi geldi.

***

Bizler ve çeşitli kurumların yöneticileri yaptıkları açıklamalarla sorunun çözüldüğüne sevindiklerini ifade ettiler.

Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkma gibi bir huyu var ya bu olayda gerçek hemen ortaya çıktı.

Aslında sorunun tam olarak çözülmediği, Bakanlık tarafından Eskişehirlilerin ağzına bir parmak bal sürüldüğü de ortaya çıkmış oldu.

CHP’li Utku Çakırözer, bu konuyu çeşitli platformlarda dile getirmeye devam ediyor.

Çakırözer, “Eskişehir’e uçan üç şirket geçen hafta Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’ndan kullanacakları 8 uçuştan 6’sını Zafer’e kaydırmak zorunda kaldı. Bu hafta da şimdiden 6 uçuş Zafer’e kaydırılmış durumda. Çünkü bakanlık şirketlere ‘Bir kez Eskişehir’e uçacaksanız, 2 kez de Zafer’e uçacaksınız’ baskısı yapıyor. Ayrıca havayolu şirketlerine iki haftalık uçuş planı sunma zorunluluğu getirilmiş. Bu iki koşul nedeniyle şirketler Eskişehir’den çekiliyor. AKP iktidarı Zafer Havalimanı vurgununun bedelini Eskişehirlilere ve Eskişehir havalimanını kullanan Avrupa’daki Türklere ödetme inadından vazgeçmiyor” dedi.

***

Yolcu uçmayan ve bu nedenle devlet bütçesinden her ay milyonlarca lira zarara neden olan Zafer Havaalanı’nın trafiğini artırmak için Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’ndan uçuş yapan havayolu şirketlerine, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan baskıların sürdüğü de öğrenildi.

Önümüz yaz, gurbetçilerin uçuşları başlayacak.

Gurbetçiler aylar önceden rezervasyonlarını Hasan Polatkan için yaptırmışlar.

Şimdi hem onlar mağdur, hem de havayolu şirketleri mağdur.

Gurbetçiler Zafer havaalanını istemiyor, bunu açıkça da dile getiriyorlar.

Zafer’e uçmaktansa Sabiha Gökçen’i tercih edeceklerini söylüyorlar.

Çünkü Zafer Havaalanı işlerine gelmiyor.

***

Bu arada Çakırözer yetkililere şu soruyu soruyor ve görüşünü açıklıyor.

“Bir hafta öncesine kadar tıkır tıkır Eskişehir’e uçan uçaklar şimdi neden uçmuyor?

Çünkü şirketlere baskı yapılıyor.

2021 yılında Eskişehir’e yurtdışından toplam 837 uçuş yapılmış, 100 bin yolcu uçmuştu. Belçika, Almanya ve Fransa’dan. İktidarın ‘Zafer zorlaması’ sürerse, bu rakamlar 2022’de hayal olur. Bu baskı olmasa toplam uçuş ve yolcu sayısında artış bekleniyordu. Şimdi bırakın artışı geçen yılın üçte birini, dörtte birini görmek mümkün olmayacaktır. Bunun tek sorumlusu da hesapsız plansız yapılan Zafer Havaalanı zararının bedelini Eskişehir’e ödeten AKP iktidarı olacaktır.”