Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), 27 aylık aranın ardından ilk kez politika faizinde artışa gitti.

Banka en son 19 Mart 2021 tarihinde Naci Ağbal’ın başkanlığı döneminde faiz arttırmış, iki gün sonra da Cumhurbaşkanı Kararı ile Ağbal’ın görevine son verilmişti.

Şimdi dün alınan kararla “Faiz sebep, enflasyon neticedir” görüşü tamamen ortadan kalkmış oluyor.

Ağbal’ın yerine atanan Şahap Kavcıoğlu döneminde toplamda 1050 baz puanlık faiz indirimi yapılmış, bu dönemde dolar kuru 7,28’den 23,63’e kadar, resmi tüketici enflasyonu da yüzde 15’ten yüzde 85’e kadar yükselmişti.

Tabi ki TÜİK verilerine göre olan enflasyon, gerçek enflasyon bunun çok çok üzerinde seyretti.


***


Ekonomistler faiz indirimi, yükseltilmesini tartışadursunlar, gerçek piyasadaki enflasyon da faizler de hiç kağıt üzerindeki gibi değil.

Politika faizi yüzde 8,5’a düşürüldüğü zamanlarda bile hem kamu bankaları hem de özel bankalar mevduata yüzde 40’lara varan faiz veriyordu.

Paran çoksa daha da fazla faiz alabiliyorsun.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Nas var, sana bana ne oluyor” dediği günler çok uzakta değil.


***


Tabi dünkü faiz yükseltilmesi kararını Para Politikası Kurulu veriyor ama, yukarıdan talimat nasıl gelirse öyle veriyor.

İndir denince indiriyorlar, yükselt denince yükseltiyorlar.

Para Politikası Kurulu (PPK), ‘TL’nin değerini korumak için gerekli tedbirlerin alınması’ ve ‘fiyat istikrarını sağlamak amacıyla para politikasının belirlenmesi’ için görev yapıyor. PPK, politika faizi ensturmanı ile para biriminin değerinin korunması ve enflasyonun kontrol altına alınması noktasında kritik bir rol üstleniyor.


***


Dün alınan karardan sonra ekonomistler Para Politikası Kurulu’na takmış durumdalar.

Ozan Bingöl faiz artırımından önce ne demiş bakın.

“Son 1,5 yıldır sürekli faiz indirimi yapan PPK bakalım ne yapacak. Aynı Kurul bu sefer sadece başkan değişti diye faizi arttıracaksa bu kurul üyelerine her ay bu kadar para niye ödeniyor.”

Bir başka ekonomist ise “Yavaş ilerleneceğinin kanıtı ama zaman yok seçime

9 ay var” demiş.


***


Gelen talimatlarla faiz indirip yükselten Para Politikası Kurulu üyeleriyle Meclis üyeleri ise 107 bin 500 lira civarında aylık alıyormuş. Kuruldaki Merkez Bankası başkan yardımcıları ise 134 bin lira maaş artı 89 bin lira ek ücretle birlikte brüt yaklaşık 224 bin lira kazanıyormuş.


+++++++++++++++++++


Yine ekonomistlerin yorumlarına göre faiz artırımı yavaş da olsa devam edecek gibi görünüyor.

Tamam faiz oranları yüzde 15’e yükseltildi ama hem kamu hem de özel bankalar zaten yüzde 35 ile 40 arasında mevduat faizi veriyor.