Eskişehir Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği, kısa adıyla ERBALDER, kuruluşu çok eski olmamasına rağmen oldukça başarılı işler gerçekleştiriyor.

Derneğin Başkanlığını emekli bir eğitimci olan Neziha Bilen yürütüyor.

Bu kısa sürede öyle işler başardılar ki adlarını da kısa sürede hem Eskişehir’de hem de Balkan ülkelerinde duyurdular.

Çünkü oralarda da etkinlikler düzenlediler.


***


Geçtiğimiz Cuma günü Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde düzenledikleri etkinlik ise çalışmalarını taçlandırdı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla ERBALDER ve ERİAD ortak çalışmasıyla “Mustafa Kemal’in Sofya Yılları 1913-1915” adlı belgesel Türkiye’de ilk kez Eskişehir’de gösterime sunuldu.

Belgesel yoğun bir ilgi gördü.

Her kesimden insanlar Atatürk Kültür Merkezini doldurdu ve belgeseli ilgiyle izledi. Belgeselin yapımcısı Nahide Deniz, yönetmeni Ufuk Karakaş, belgesele bilimsel katkıda bulunan akademisyenler de bir gala niteliği taşıyan ilk gösterimde salonda hazır bulundular ve birer de konuşma yaptılar

Prof. Dr. Ayşe Kayapınar, Prof. Dr. Esra Sarıkoyuncu Değerli, Prof. Dr. Levent Kayapınar, Doç. Dr. İbrahim Kamil, Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Onursal Başkanı-Fikret İnce ile Bulgar bilim insanları Prof. Dr. Cengiz Hakov, Prof. Dr. Lyudmil Spasov, Prof. Dr. Milen Kumanov, Doç. Dr. Mikhail Gruev, Stoyan Dinkov, Deyan Deyanov, Filibe Atatürk Kültür Merkezi Başkanı - Bedrie Tırmazova, Kemal Raşid ve Selahattin Karabaşev katkı sunanlardı.


***


ERBALDER Başkanı Neziha Bilen, Milletlerin tarih sahnesindeki hayatlarına yön ve şekil verenler, onların liderleridir diye başladığı konuşmasını,

“Dünya tarihinin benzersiz liderlerinden birisi; askerliği, devlet adamlığı, devrimleri ve fikirleriyle, eğitimci kişiliğiyle şüphesiz ki, modern Türkiye Cumhuriyeti’ nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’tür. ERBALDER ve ERİAD’ın  ortak çalışmaları, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ nin de katkılarıyla “Mustafa Kemal’ in Sofya Yılları (1913-1915)“ belgesel filmi, ilk kez Türkiye’de Eskişehir seyircileriyle buluştu. Filmde, Mustafa Kemal’in Sofya’da Ataşe olarak geçirdiği görev süresince yaşananlar Bulgaristan Devlet Arşivleri’nde yer alan bilgi ve belgelerle desteklenmiş, onun bilinmeyen yönlerine yer verilmiştir” diye bitirdi.


***


Belgesel ile ilgili herkes olumlu görüş bildirdi.

Ancak bir mesaj Neziha hocamızı oldukta etkilemiş ve memnun etmiş.

O da yine kendisi gibi bir eğitimci olan Mustafa Koçak’tan gelen mesaj.

Şöyle demiş.

“Tarih kitaplarında Mustafa Kemal, Sofya'ya ataşemiliter olarak gönderildi oradan da Çanakkale cephesine döndü şeklinde ne idüğü belirsiz bir cümle geçer. Ataşemiliter nedir?  M. Kemal buraya hangi maksatla gönderilmiştir?  Sofya'da ne gibi çalışmalar yapmıştır? gibi pek çok sorunun milim cevabı yoktur. Belgesel, bu anlamda önemli bir çalışma olmuş ve büyük bir boşluğu doldurmuştur. Temennim bundan sonraki süreçte Sofya günleriyle ilgili daha bilgilendirici okul kitabı yazılması. Emeği geçen herkesi canı gönülden kutluyorum değerli öğretmenim.”


***


Evet belgesel bir çok konuya ışık tutacak nitelikte.

Yolunuz açık olsun Neziha hocam, ekibinizle birlikte nice başarılı çalışmalar.