ASIL YIKILAN NEYDİ?

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

Deprem; Yer kabuğunun derin katmanlarının kırılıp yer değiştirmesi veya yanardağların püskürme durumuna geçmesi yüzünden oluşan sarsıntı, yer sarsıntısı, hareket, zelzele. Türk Dil Kurumu sözlüğünde böyle geçer. Fakat onun insanın ruhunda açtığı yaraları ancak yaşayanlar bilir.

 

Ülkemiz maalesef çok üzücü bir afetle yüz yüze geldi. 6.7 büyüklüğünde ki İzmir depremi tüm Türkiye’ye depremin acı yüzünü anımsattı. Hem de covid19 mücadelesinin en sert zamanlarında.. 17 Ağustos 1999 yılında gerçekleşen Adapazarı depremi şehrimizde de çok net bir şekilde hissedilmişti. Yani Eskişehir de tüm Türkiye’de o amansız gelen ve tüm kontrolü sonlandıran felakete yabancı değil. 

 

Yabancı olmadığımız bir şeyler daha var. Gece gündüz demeden arama kurtarma çalışması yapan ekipler, saatler sonra umut ışığı olup kurtulan depremzedeler ve maalesef kurtarılamayan vefat eden vatandaşlarımız. Birde her yerde ve her zaman görülebilen kötüler var. İnsanlar hatta hayvanlar beton yığınları altında can çekişirken insanlığı sorgulatan açıklama yapanlar. Oh olsuncular, orada yaşayan insanları Allah’ın cezalandırdığını düşünenler. Şahsi görüşün her musibette de şerde de çıkarılacak dersler elbet var. Mesela inşaat işinden anlamayan, insanları gücensiz binalarda yaşamaya mahkum eden müteahhitleri yüzünden kaç can yandı? Elle bile un ufak olan duvarlara yüzlerce binlerce hatta milyonlarca kişi evim diye güvenle oturuyor. İnsanları kalitesiz ve güvensiz yapılarla sadece dolandırmıyorlar ayrıca ev değil mezar satıyorlar. İşte birileri bir sorumlu arıyorsa, ilahi bir uyarı arıyorsa buraya bakmalı. 

 

Ya da enkazlarda can aramak yerine altın arayan leş yiyicilere bakmak lazım. Bölgedeki yiyeceklerini parayla satmaya kalkan dolandırıcılara, depremin ertesi günü,daha göcük altında aramalar devam ederken, ev kiralarına %25 zam yapan ev sahiplerine bakmak lazım. Bunlar doğal felaketler değil. Sahtekar müteahhit, leş yiyici, dolandırıcı, zam yapan ev sahibi bulan yıkılan insan ahlakının ürünü. Bu insanlar yok saydıkları o ahlaka birgün ihtiyaç duyacaklardır. Ama maalesef bu insanların kalbinde ruhunda para kazandı, insanlık kaybetti. En kötü felakette onlarla yaşamak zorunda kalmak oldu belki de.

 

Göçük altındaki kediyi kurtaran kurtarma köpeği bazı insanların insana yapmadığını yapıyor. Kim ne olduğuna bakmaksızın yardım ediyor. Büyükler der “dünya boş değil” eklemek isterim bakmayı bilirsen bir köpekten de öğreneceğin çok şey olacaktır.

 

Tabii arama kurtarma ekipleri, bölgeye gelen madenciler, bu dönem çok yorulan ama pes etmeyen sağlık çalışanları, emniyet birimleri hepsi hem depremzedelere hem de manevi değerlerimize ellerini uzattılar. Tüm çirkinliklere rağmen insan onuru adına hizmet ettiler. Ne denli saygı duyulsa az..

 

Deprem gündemimizde yer alsa da yakamızdan düşmeyen covid-19 ciddi rakamlarla ülkemizde ve dünyada varlığını sürdüyor bildiğiniz gibi. Dışarda covid19 korkusu içerde deprem korkusu aradında sıkışıp kaldı insanlar. Eskişehir’de ise rakamlar hayli ürkütücü. Tedbiri elden bırakmamak hatta daha sıkı tedbirlerle covid cephesinde savaş vermeliyiz.

EN SON EKLENEN HABERLER

  Seyir halindeki bir otomobilin bagajından yola sarkan demir bloklar karayolunda trafiği tehlikeye soktu.  

  Eskişehir’de düzenlenen operasyonda kaçak tütün, sigara ve cinsel içerikli hap ele geçirildi.  ...

  Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, Ankara Kahveciler Büfeciler Federasyonu’nda alınan kararla 2’nci doz Korona vir&u...

Eskişehir’de bir kaporta ustasının satmak için anlaştığı motosikletini, aynı gün dükkanının önünden dakikalar i&ccedi...

  Eskişehir’de 100 bin nüfusa oranla vaka sayısı bir haftada yüzde yüze yakın artarak ikiye katladı. Sağlık Bakanı Fahretti...

  Afet dönemlerinde bölgedeki yerel yönetimler ile koordinasyonlu bir şekilde çalışan ve personel ile araç desteğin...

Yukarı Çık