ÖZEL GÜN MÜ? ÖZÜR DİLEME ŞEKLİ Mİ?

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

1931 yılından beri 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü olarak tüm dünyada kabul görüyor. Dünyaca kabul edilen birçok gün insanları tüketime yönlendirme yöntemi olarak değerlendiriliyor. İşin aslı bu günler sevgililer günü, anneler günü, babalar günü vs sevdiğimiz insanlara jest yapmak için bir vesile de kabul edilebilir.

Tüm dünyada kabul edilen günlerin böyle hoş bir amacı olduğunu düşünmüyorum. En yakın zamanda 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü gibi. Sadece ülkemizde bile birçok hayvan işkenceye maruz kaldığını birçok zaman medyada görebiliyoruz. Şiddet, tecavüz, işkence, öldürme.. Şu satırları okurken bile bir yerde sessiz bir can sessiz bir caninin elinde olabilir. Hayvanları koruma günü aslında dünyanın hayvanlardan “biz sizi koruyamadığımız için bu günü ilan ediyoruz” deme şekli olabilir mi? Yani özel günlerin çoğu aslında yapamadığımız, özen gösteremediğimiz birileri için özel değil özür günü olabilir mi?

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü örneğin. Sosyal medyada her yazılan çizilen yerde kadının taşıdığı yük, kadının gücü anlatılıyor. Fakat bunu aynı işi yapan iki çalışandan biri erkekse ona daha yüksek maaşı veren, işe alırken medeni durumunu ve çocuk düşünüp düşünmediğini soran, kadın iş gücünü kendi işinde küçümseyen iş patronları da yapabiliyor. “Öyle güçlüsünüz şöyle yanındayız ama bizim iş yerimizde değil.” Ama işte bir sosyal medya mecrasında böyle günü kutlayan insanlar güzel bir makyajla cinsiyet ayrımı yapan işyerlerinde faaliyetlerini sürdürüyor. O zaman bu da özel gün değil özür günü olmuyor mu? Şiddet, kadın cinayetleri vs bunlar zaten çağımızın en büyük utancı olmalı. 

Örnekler çoğaltılabilir. Fakat dünya çapında kabul gören birçok gün aslında haksızlığa uğrayanlara “farkındayız durumun ve özür diliyoruz” deme şekli belki de. Fakat kafalardaki düşünceler değişmediği sürece, yasal caydırıcılık olmadığı sürece bu günler makyajlı günler dışına çıkamayacaktır. 

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü var olmayan, sağlayamadığımız bir gündür. Hala avcılık diye bir spor varken, hayvanat bahçesi adı altında hapishaneler varken, sadece kürkü için hayvanlar öldürülürken, araba arkasına bağlı hayvanlar sürüklenirken, sapıklar onlara el sürerken bugün değil hayvanların resmini çekip paylaşmak, onların yüzüne utancımızdan bakamamamız gerekir. Bu arada hayvanların tek korunması gereken canlı da insan olduğunu unutmamak lazım. Elbet doğal denge gereği onlar yırtıcı, avcı olabiliyorlar. Fakat zevk için öldürmüyorlar, tecavüz etmiyorlar..

İnsanların özür dileyen günlere ihtiyaç duymadığı bir dünyayada yaşamak dünyanın en büyük ve en gerçek hedefi olmasını umut etmektenden vazgeçmemeli..

EN SON EKLENEN HABERLER

  Seyir halindeki bir otomobilin bagajından yola sarkan demir bloklar karayolunda trafiği tehlikeye soktu.  

  Eskişehir’de düzenlenen operasyonda kaçak tütün, sigara ve cinsel içerikli hap ele geçirildi.  ...

  Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, Ankara Kahveciler Büfeciler Federasyonu’nda alınan kararla 2’nci doz Korona vir&u...

Eskişehir’de bir kaporta ustasının satmak için anlaştığı motosikletini, aynı gün dükkanının önünden dakikalar i&ccedi...

  Eskişehir’de 100 bin nüfusa oranla vaka sayısı bir haftada yüzde yüze yakın artarak ikiye katladı. Sağlık Bakanı Fahretti...

  Afet dönemlerinde bölgedeki yerel yönetimler ile koordinasyonlu bir şekilde çalışan ve personel ile araç desteğin...

Yukarı Çık