BİRAZ ZOR EDERSİN

Ali AKYÜZ Ali AKYÜZ
Süzgeç

Geçtiğimiz hafta yazdığım “Biz ne ara bu kadar bölündük” başlıklı yazımı, “Yarın aynı konuya devam edeceğim” diye bitirmişim. Ama “yarın” yani o günün ertesi yazımı yazamadım çünkü kardeşim kadar bir yakınımı kaybettiğim için memlekete gittim. Ben aslında çok nadir olarak şu yapacağım, bunu yapacağım diye konuşur ya da yazarım çünkü yarınlara ilişkin tüm sözlerimin sonunda “Allah nasip ederse” derim. O gün dememişim çünkü yazmak nasip olmayacakmış. Ben yazacağım demişim ama Allah “Adımı anmadığım için biraz zor edersin” demiş herhalde. Milyonfestle ilgili o konuya bir daha dönmeyeceğim çünkü aradan zaman geçti. Hoş yazsam da, kafaları belli kalıpların arasında sıkışıp kalmış insanların anlamaları da mümkün değil. Mümkün olmadığı için de bu ülkede haklılar haksızların elinde oyuncak oluyor. İnsanlarımız bilmiyorlar ki, bugün karşındakine yapılan haksızlık bir gün mutlaka kendine yapılacak.

Balyoz ve Ergenekon davaları başladığında hakim ve savcılara yönelik olarak ana teması şu olan bir yazı yazmıştım: “Bugün bu insanlara lazım olan adalet yarın bir gün mutlaka size de lazım olacak” Oldu mu? Oldu… O gün kargaların bile güleceği gerekçelerle içeri tıkılan insanların tamamı aklandı. O gün ak olanlar ise bugün kara oldu. Çoğu hep ellerinde olacağını sandıkları adaletin pençesine düştüler ve ya cezaevine girdiler, ya da yurt dışına kaçtılar. Bu devran hep böyledir. Haksızlık yapan insanlar gün gelecek mutlaka haksızlığa uğrar. Haksızlığa seyirci kalanlara günü geldiğinde başkaları seyirci kalacak. Oysa bunların hiçbirine gerek yok. İnsan olalım, adil olalım, haksızlıklara, adaletsizliklere susmayalım, seyirci kalmayalım, dilimizle de olsa “dur diyelim” yeter… Ama yok mu şu insanların günlük çıkarları, makam hırsları, koltuklarını koruma sevdaları… İşte o hırs insanların gözünü kör, dilini lal, kulaklarını sağır ediyor. Hatta dördüncü tür maymunlar olarak haksızlıkları bile bile savunmaya devam ediyorlar.

Dünkü (Pazar) gazetelerde bir haber vardı, mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Kurtuluş Mahallesi’nde yıkılmış bir sitenin sahipleri eylem yapmışlar. 64 haneli Övünç Sitesi sakinleri pankartlarla, megafonlarla seslerini duyurmaya çalışmışlar. Ne olmuş?

Bir müteahhitle kentsel dönüşüm için anlaşmışlar. Daha sonra sitenin yöneticisi belirlenen sayıda daire yapılamayacağını, yapılması için de Ankara’daki bazı yerlere rüşvet verilmesi gerektiğini söylemiş. Site sakinleri de rüşvet vermeyi kabul edip aralarında para toplayarak yöneticiye vermişler. Sonrası malum… Yönetici ve müteahhit sırra kadem basmış, yani site sakinlerini dolandırmışlar. Bu arada site sakinlerinden on bir kişi de belki ecelleriyle belki de yaşadıkları stresin etkisiyle Hak’kın rahmetine kavuşmuş.  

Dolandırıldıkları rakam? Korkunç! Yeni parayla 2 milyon 300 bin lira, eski parayla 2 trilyon 300 milyar lira. Gazetelerde yer alan pankartlardaki bazı yazıları buraya da alıyorum:

“Kentsel dönüşüm mağduruyuz.”

“Evlerimize kavuşuncaya kadar daha kaç kişi kaybedeceğiz.”

“Paralarımızı istiyoruz.

“Evimizi istiyoruz.”

Gelmek istediğim nokta şu: İnsanlar, sözde haklarını ararken, aslında bir suça teşebbüs ettiklerini de itiraf etmişler. Nedir o suç? Rüşvet vermeye teşebbüs etmek. Rüşvetin verilip verilmediği belli değil ama rüşvet vermeyi kabul etmişler. Ederken de dolandırılmışlar.

Benim aklımın almadığı çoğu (fotoğraftaki yüzlere bakarak söylüyorum) orta yaşın üstünde olan insanlar. Nasıl oluyor da böyle bir tongaya düşüyorlar? Hiç mi araştırmamışlar inşaat şirketini? Eskişehir’de bu kadar güvenilir inşaat şirketi varken nasıl kandırılmışlar? Bu soruların sonu yok. Sonuç çok üzücü tabii ki. Durup dururken yılların birikimlerini kaptırmışlar. Büyük ihtimalle çoğunun tek eviydi. Geçmiş olsun ama yaptıkları mücadele çok yıpratıcı, sinir bozucu. Allah yardımcıları olsun diyorum ama yaptıklarını da aklım almıyor doğrusu.

EN SON EKLENEN HABERLER

Pamukkale Üniversitesi 19 Öğretim Üyesi alımı gerçekleştirecek.

İstanbul Üniversitesi 11 öğretim elemanı alımı yapacak.

Gazi Üniversitesi 14 öğretim elemanı alımı gerçekleştirecek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ülkemiz temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. İhracattaki artış Eskişehir’in de ih...

Eskişehir’de bir vatandaşa ait park halindeki motosikletin direksiyon kilidini kırarak çalan şahıslar güvenlik kameralarına yansıdı....

CHP İl Başkan Yardımcısı Battal Uyar, LGS ve YKS sınavının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada eğitim sisteminin iflas ettiğini s...

Yukarı Çık