GENÇ, YAKIŞIKLI, POPÜLER AMA SAHTE

Hakkı Yılmaz Hakkı Yılmaz
Hakkı Yılmaz'la Açık Açık

İnternet daha doğrusu sosyal medya hayatımızın merkezi olmaya başladığından bu yana hayatımızda çok şey değişti.

Ahlak, etik değer, şüphe, güven, samimiyet başta olmak üzere pek çok insani değerin içi boşalmaya ve adı gibi sanal bir dünyanın sanal kahramanlarını tanımaya başladık.

Üstelik sadece yerel değil ulusal ve uluslar arası pek çok içi boş kahraman yaratma operasyonunu da sık sık görüyoruz.

Özellikle siyaset dünyasında yer alan, hedefi olan, adından söz ettirmek isteyen pek çok isim bu kahramanlık operasyonları ile popüler birine dönüşerek sadece popüler olmanın her anlamda iyi bir şey olduğunu düşünüyor.

Etrafındaki profesyonel ekiplerin yoğun mesaisi ile yapılacak bir algı operasyonu ile insanların kişi hakkındaki tüm olumsuzlukları unutacaklarını düşünen siyasetçiler var. Neden ise haberi yokmuş gibi çekilen fotoğrafları, biraz tiyatro, biraz rol, bol bol figüran ile gerçekleştirilen ve onu kusursuz, süper, harikulade gösterecek bu operasyonun insanlar için ciddi bir angajman olduğunu düşünmek de ayrı bir saflık ama özellikle siyasetin genç isimleri bu tuzaktan kendini kurtaramıyor.

İnsanların en yakın arkadaşlarının bile samimiyetini sorguladığı bir dönemde gerek sosyal medya gerek ise farklı iletişim kanallarıyla çizilmek istenen profilin maskeli balodan ötesine geçemediği aşikar ama ısrarla yapılmaya devam edildiği de ortada.

Çok değil, 4,5 kişilik bir ekiple bu operasyon yapılabilir.

Mesele genç bir siyasetçi’den birçok şey yaratmaya çalışılabilir.

Aşırı alçak gönüllü, yakışıklı, açık görüşlü, her işten anlayabilen bir portre çizilebilir mesela.

Geleneklerine çok bağlı, ailesine çok düşkün, küçüklere sevgili, büyüklere saygılıymış gibi lanse edilebilir.

Ya da özgürlükler de büyük olgunluk gösteren, farklı görüşlere çok ehemmiyet veren, garip gurabanın dostu, genç ama babacan bir profilde çizilebilir.

Elbette yapılabilir, denenebilir, uğraşılır peki tutar mı?

En azından yaşadığı çevrede, ne olduğu bilinen bir ismin, hakkında şaibeli bir geçmiş, henüz gündeme gelmemiş ve cevaplanmayan soru işaretleri olan birisi için elbette tutmaz.

Dışarıda tutar ama kendi memleketinde ters teper. Daha da sahtekar, sevimsiz, tribüne oynayan bir profilden öteye gidemez.

Ben böyle bir isim biliyorum. Belki sizlerde tanıyorsunuzdur.

Genç, yakışıklı, harika gözükmeye çalışan ama sahte birisi var.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’dan bahsediyorum. Siz kim sandınız ki?

Kendi ülkesinde taciz, sahtekarlıkla ilgili soru işaretleri ile boğuşurken, farklı, onun yakından tanınmadığı diyarlarda gayet sevilen ve popüler bir isim.

Kurgu olduğu ortaya çıkan bisikletle işe gitme ritüelleri, gençlere sürpriz ziyaretleri falan derken asıl ihtiyaç duyduğu ülkede çokça tartışılan bu ismi siz de duymuşsunuzdur mutlaka.

Ben ibret olsun diye haftaya bu örnekle başlayım istedim, hepinize mutlu haftalar dilerim.

EN SON EKLENEN HABERLER

İstanbul Kültür Üniversitesi 18 Öğretim Üyesi alımı gerçekleştirecek. 

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 225 sürekli işçi kadrosuna Temizlik Görevlisi a...

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğü 55 Sürekli İşçi alımı yapacak.

Sokak hayvanlarını beslemek için gittiği köyde kendisinden rahatsız olan mahalle sakinleri tarafından darp edilen hayvanseverin çen...

Eskişehir sanayinin gelişmesine ve yüksek teknoloji ürün üretimine yönlendirilmesi amacıyla hizmet veren Eskişehir Teknoloji ...

Eskişehir'de yaşayan SMA hastası 3,5 yaşındaki Toprak’ın ailesinin, yaklaşık 2 milyon Euro olan tedavi masraflarını karşılamak için başla...

Yukarı Çık